През август се навършват 121 г. от началото на организираното туристическо движение у нас. В онези далечни години на призива на Алеко Константинов откликват стотици ентусиасти. Не всички знаят какво е това планински туризъм, как трябва да се облекат и, най-вече, как да се обуят. Дамите във всяка епоха са суетни. И по онова време столичните красавици се стараят да са „в крак” с модните тенденции: дълги поли с пищни набори и дантели, с кокетни чадърчета в ръце, а обувките - предимно на висок ток. Не че днес няма подобни примери, но преди 121 години събитието, безспорно, е влизало в графата „светски прояви”.
С първото тръгване към Черни връх на практика се слага и началото на Българския туристически съюз. Днес в тази масова, родолюбива, неправителствена организация членуват хора от различна възраст, които симпатизират на различни партии, но са обединени от любовта към родината и красивата българска природа.
С доброволен труд през годините са изградени над 400 хижи, къмпинги и заслони, със сериозна материална и леглова база.
Голяма е популярността на Движението 100 национални туристически обекта, както и Движението, възникнало през 2005 г. „Покорител на десетте планински първенци”. Кои от европейските пешеходни маршрути преминават през България? Още за дейността на БТС разказва председателят на съюза Алексей Стоев.
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg