17 септември, Денят на нашата столица, е подходящ повод да си припомним каква е първоосновата, за да бъде този ден специален в православния календар. Най-масово разпространен е разказът за гоненията срещу християните по време на Римската империя. Света София и нейните три дъщери - Вяра, Надежда и Любов, са подложени на жестоки страдания, отстоявайки своята вяра. Мъченичеството и силният дух на София и трите й деца, се вплитат неусетно в градежа и пластовете памет на базиликата „Св. София”, в самото сърце на града.
В буквален превод името на светицата София означава „мъдрост”. Но мащабите на символиката са много по-големи. В действителност, те се свързват с представата за Второто лице на Светата Троица - Бог Слово, т.е. Премъдростта Божия. Неслучайно в житейската история трите дъщери носят имената Вяра, Надежда и Любов, които са и основните носители на Духа (Божията Премъдрост). Толкова много послания са ни завещали предците.
Как посрещаме не само Деня на София, но и още много други празнични поводи? Преди новата учебна година в рубриката „Срещи по пътя” гостува корабният инженер Георги Кънчев. Той е от хората с пътуващи професии. В дългите месеци, когато е на плаване, той отделя време и да създаде първия български електронен буквар „Буквеница”.
В този период на септември се провеждат и традиционните Европейски дни за културно и природно наследство. Ще разберем защо не друг, а директорът на Историческия музей - Русе, проф. Николай Ненов, ни предлага красив, зелен маршрут в делтата на река Дунав.
Старинните занаяти са част от голямото световно културно наследство. В Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата - Орешак, съхраняват и развиват това безценно богатство. А директорът Иван Чакъров знае и как сливовият мармалад се превръща в балканджийски шоколад, каква е на вкус живата вода на хората от Централен Балкан. Чувствайте се поканени на Празника на сливата и троянската сливова ракия.
Започнахме и ще завършим това радиопътешествие със столицата София. Поредното археологическо лято обогати с нови данни познанията ни за историята на града, отпреди 8000 години. Бяха открити най-големите постройки в Европа от времето на неолита. Тези материални свидетелства са ново потвърждение на тезата, че в днешните български земи се е развивала първата европейска цивилизация. „Има какво да научим от древните хора, обитавали селището в днешния софийски квартал „Слатина”, казва чл.- кор. проф. Васил Николов, ръководител на екипа, който работи на обекта. Ще бъде ли изграден Български неолитен парк на открито?
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg