„Трагедията от Отранто” - така я наричат в Албания. Посветени са й филми, песни, книги, дори опера.
90-те години са тежко и бурно време за албанците. Основните отрасли на икономиката почти не функционират, започнало е разграбването на държавната собственост от бивши партийни функционери. Комунизмът официално е заменен от демокрация. Заради параноята на бившия диктатор Енвер Ходжа цяла Албания е покрита от бункери, в оръжейните складове се пазят огромни количества оръжие. Оръжие за милиарди. Политиците не целят стабилизиране на положението, защото в мътни води риба се лови най-добре. Хората разбират свободата си като възможност да работят в по-богатите европейски държави. Все пак гурбетчийството е традиционен поминък за тях и е едно от нещата, които суровият тоталитарен режим им е отнел. А навън се печели добре. Затова голяма част от населението разполага със средства. Съвсем логична в тази ситуация изглежда появата на финансовите пирамиди.
„Потопяването” е фичър на Йорданка Иванова, който разказва за едно от многото разтърсващи събития в албанската 1997 година - най-тежката в новата история на страната.
Във фичъра участват свидетели на потопяването на Катери и Радъс. Музикалната картина включва албанската народна песен „Имам една песен да изпея” и песента „Гласове от дъното на морето”, създадена след потопяването.
Още едно произведение, посветено на мигриращото човечество.
Тази събота, в Документално студио.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg