Босненските сърби решиха с огромно мнозинство да празнуват и занапред годишнината от основаването на Република Сръбска. Това показват над 70 на сто от бюлетините, подадени на вчерашния референдум. Според тях 99,8 процента от гласоподавателите са определили 9-и януари да бъде честван като Ден на републиката въпреки забраната на Конституционния съд на Босна и Херцеговина и въпреки предупрежденията за война, отправени от бившия водач на босненските мюсюлмани Сефер Халилович.
В референдума са взели участие около 60 процента от всички 1,2 милиона избиратели, съобщиха местните власти.
Според много босненци и чужденци основаването на босненската сръбска република на 9 януари 1992 година е било предвестник на последвалите гражданска война и кланета. Европейският съюз и САЩ се обявиха срещу референдума. Сърбия също отказа да го подкрепи, за разлика от Русия.
На пресконференция късно снощи президентът на Република Сръбска Милорад Додик заяви, че вчерашното гласуване е било най-добрият отговор на препоръките от чужбина:
Сръбският народ, който взе участие в референдума, показа политическа зрялост. Република Сръбска няма от какво да се плаши. Във всички случаи, когато някой нарушава правата на хората или накърнява достойнството им, ще отговаряме по този начин.
Война няма да има, ще зачитаме всички граждани на Босна и Херцеговина, категоричен бе представителят на мюсюлманите в босненското тричленно председателство Бакир Изетбегович. Той осъди за пореден път решението на властите в Република Сръбска за провеждане на референдума:
Това е крещящ пример за нарушаване на Дейтънското споразумение, на решението на Конституционния съд и на Наказателния кодекс на Босна и Херцеговина. Както и да е, Додик води и себе си, и онези, които са с него, към изолация, заяви Бакир Изетбегович.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg