Номинирането на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН от правителството ни е една от темите в британската и американската, а също в руската и македонската преса.
Европейският комисар за бюджета се включва в надпреварата, след като българското правителство издига кандидатурата й в последния момент, съобщава британският "Файненшъл таймс". Предшестваният от продълижилите с месеци политически маневри ход - от Берлин до Москва, та през София, е и поредният обрат в 18-месечната кампания за избирането на наследник на Бан Ки-мун, посочва изданието. Българското правителство е оттеглило подкрепата си за първия си кандидат в лицето на Ирина Бокова по настояване на Германия, коментира още вестникът.
От американското издание "Уолстрийт джърнъл" изтъкват, че кандидатурата на Кристалина Георгиева се издига ден, след като българският премиер Бойко Борисов е разговарял по телефона с руския президент Владимир Путин. Смята се, че Русия като един от постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН има ключово значение за осигуряване на подкрепа за кандидатурата на Георгиева, посочва още американският вестник.
Решението на София може да предизвика правителствена криза в страната, предупреждава московският официоз "Росийская газета".
България предложи за генерален секретар на ООН друга жена, извежда в заглавие и руското издание "Икономиката днес".
Вместо "любимката" на Путин, България реши да предложи за кандидат за най-високия пост в ООН еврокомисарка - така описва случая руският електронен вестник "Нюзру".
Следващото гласуване за претендентите предстои в началото на октомври, отбелязва "Лайф", друго руско електронно издание.
България сменя кандидата си за ООН, четем и на страниците на македонското издание "Вечер". Вестникът помества обяснението на българския външен министър Даниел Митов, че правителството трябва да даде шанс на кандидат, който ще придаде по-голяма сила на източноевропейската група.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg