Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещи със сакралното: островната църква край ботевградското село Трудовец

БНР Новини
Археологът Филип Петрунов по време на работа.
Снимка: личен архив

Интересно на находки се оказа археологическото лято за експедициите на Филип Петрунов. Една от тях бе край ботевградското село Трудовец при островната църква, някога носила името на св. Архангел Михаил. Археолозите тръгват по следите на местната легенда, според която църквата е била достъпна само с лодки. Проучванията потвърждават преданието. Храмът е изграден в северния дял на ботевградската котловина, на малък остров. Той е образуван от водосбора на реките, които преминават през землището на днешното село Трудовец. Дори в наши дни в обработваемите площи на селото се виждат естествени водоеми с типичната за тях растителност, благодарение на високите подпочвени води. Самият храм не е в добро състояние. Археологическият екип установява наличието на два строителни етапа. Първият е от средата на XIV век. Култовата постройка е издигната за нуждите на местната аристокрация, управлявала близката крепост Боженишки Урвич. Оттам е ръководена и защитата при османското нашествие в тази част на Стара планина. Постройката е била в стила на търновската архитектура, с богато украсени фасади и пластични орнаменти, подобно на сградите в Несебър от времето на цар Иван Александър. В края на Второто Българско царство храмът е опожарен. Възкръсва едва през XVI век, с изцяло нова визия и нов храмов патрон – Св. Вмчк. Георги. Стенописен фрагмент, сцена „Успение Богородично” от храма „Св. Вмчк. Георги”, е включен в изложбата „Мостове на светлината”, която е експонирана в Националния исторически музей до 31 декември 2016 г. Чуйте какво разказва археологът Филип Петрунов за работата на експедицията и за своите срещи със сакралното.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05