Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мраморният средновековен град Лютица

БНР Новини
Снимка: личен архив на Филип Петрунов

Той се намира на връх Градището, на десетина километра югозападно от Ивайловград. Наричан е още Цитаделата на Калоян. Мястото е впечатляващо като гледка, а от научна гледна точка е истинско предизвикателство за археолозите. През лятото на 2016 г. там работи експедиция, под ръководството на Филип Петрунов, уредник в отдел „Археология” на Националния исторически музей. Работата обхваща три етапа от средновековния град: крепостната стена, терените около средновековните храмове и крепостното водохранилище.

По изгрев, с тракийски носии, на върха на крепостта Лютица: Габриела Райкова, Ния Петрунова и Виолина Кирякова (първи ред – отляво надясно); Митко Тодоринов и Филип Петрунов (втори ред – отляво надясно).

Основният строителен материал е мрамор, затова Лютица е известна и като Мраморната крепост. За нея споменават византийски автори. Името й е включено в епископски списъци от времето на император Лъв VI (886 - 912), както и в по-късни исторически извори. В тях се преплитат разкази за обсади и движения на войски. А в един от тези прелюбопитни материали рицарят Жофроа дьо Вилардуен, свидетел на паметни събития по долината на река Арда, разказва за българския владетел Калоян, който през 1207 година настанява войските си в „една подвластна нему крепост”. Предполага се, че е Лютица, което превръща обекта в изключително ценен паметник за българската и за световната история. Археолозите се надяват проучванията да хвърлят нова светлина върху управлението на цар Калоян, върху живота в крепостта и взаимоотношенията между Второто българско царство, Латинската и Никейската империи, както и върху граничната комуникация с Атинското дукство през XIII век. Към Мраморния средновековен град-крепост Лютица ни води археологът Филип Петрунов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35