Той има над 25 000 студенти по целия свят. Преподава от 40 години пантомима, пластика, театър на движението, режисура и комедия дел’ арте главно в НАТФИЗ, но и в най-престижните световни университети. Ученик е на великите Жан Луи Баро и Марсел Марсо. През годините е създал е 5 театрални формации, от тях все още съществуват три: Мим студио „Алба“, театър „Полихимния“ и „Театър на мечтите“. Той е записал името си в книгата на рекордите „Гинес“ с три рекорда като нито един от тях не е подобрен досега. Най-старият е осъществен преди 20 години – рекорд за концерт, изсвирен и записан на най-високо място. Той се казва „На покрива на света“ и е записан на височина 5350 м на платото Калапатар – под връх Еверест през 1996 г. Той е автор е на 14 книги и публикации на тема изкуствознание и антропология. Ползва 21 езика като между тях са санскрит и някои древни азиатски езици. Владее 12 бойни изкуства и свири на над 40 музикални инструмента. Той е проф. д-р Александър Илиев.
Поводът за нашата среща е неговата 60 годишнина, както и премиерата на документалния филм „Майсторът на комедията“, посветен на проф. д-р Александър Илиев и неговата преподавателска работа в Университета „Карнеги Мелън“ в Питсбърг, САЩ. Режисьор е Камен Воденичаров – с него разговаряме за идеята на филма и бъдещата му реализация. „Майсторът на комедията“ вече беше представен няколко пъти пред публика, скоро предстои да участва на няколко големи международни фестивали, да излезе на голям екран, както и да бъде показан по телевизията.
В студиото на „Аларма“ с проф. д-р Александър Илиев си говорим за театър, пластика, пантомима, за желанието да служиш на другите като чрез това служиш на себе си, за мисията на актьора, за любимите актьори, за наградите, за желанията и надеждите, а и за още много много интересни неща.
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg