За българските картографи Международната година на картата е наситена с богата на събития програма. Инициативата бе обявена от ООН и подкрепена от Международната картографска асоциация. В нея България бе един от най-активните участници. От 14 до 24 ноември представителна колекция от картографски произведения гостува в Народното Събрание на Република България. Изложбата е озаглавена „Българската картография в Международната година на картата“ и съдържа стари карти, военно-топографски, тематични, туристически, учебни карти и атласи, панорамни карти, изработени на базата на 3D модели и навигационни картографски продукти. Много от картографските произведения се експонират за първи път и представляват международно признати постижения на българските картографи. Изложбата в Парламента допринася за развитието на науката, образованието, бизнеса, управлението на различни административни функции, както и за картографски решения за устойчиво развитие на обществото. Експозицията има за цел да представи състоянието на българската картография в международен аспект, като важна съставна част от човешкото познание. Съвременните картографски произведения са изработени с Географски информационни системи. Това води до тяхната висока точност, достоверност, коректност и полезност. Официалното откриване на изложбата е на 16 ноември, обявен за Световен ден на Географските информационни системи. Българската картографска асоциация е Националният ни представител в Международната картографска асоциация. В изложбата участват юридически членове на Асоциацията с безспорни постижения, сред които водещи картографски издателства, Геопан - Бургас, Военно-географската служба и Дипломатическият институт към Министерство на външните работи. Международната година на картата 2015-2016 стана подходящ повод да бъде обновена и картографската колекция на Библиотеката на ООН за България с ценно дарение от пособия и материали.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg