От 25 години Майя Апостолова работи за туризма в Хисаря и околностите. Самата тя е почитател на средногорските маршрути. С удоволствие ги препоръчва на туристите и лично обича да върви по романтичните пътеки, които водят до изумителни места. Едно от тях е Кози грамади. Там се намира Античен архитектурен комплекс, добре познат на археолозите, но малко посещаван от широката публика. Някои вероятно предполагат, че мястото е трудно достъпно. Едва ли не човек трябва да е пъргав като коза, за да изкачи върха. Всъщност, Кози грамади се намират на 1100 метра надморска височина. Около името, както винаги, има различни легенди. Една от най-популярните разказва за млада пастирка, която непременно искала да изведе през месец март козите към върха. Колкото и да я разубеждавали, че внезапно може да застудее, да паднат мъгли, да връхлетят вихрушки, девойката упорито повтаряла: „Марта жена и аз жена!”. Тръгнала със стадото към върха. Издигнала се вихрушка, отнесла я с козите. Нарекли мястото Кози грамади.
Подобна история може да чуете и за други местности, например връх Баба, над Етрополе. Сходна легенда се разказва и в Троянския Балкан, където между Троянския проход и връх Марагидик се намират Марини кози. Легендите преливат от една в друга, допълвани с още участници, като например Крали Марко…. Навлезете ли сред вълшебните гледки на планината, митове и реалност сякаш губят очертания, превръщайки се в едно цяло.
Ако планирате почивка в Хисаря, изберете подходящо време и може да повторите маршрута, който предлага Майя Апостолова: Хисаря – Старосел – хижа Фенера – Кози грамади.
Чуйте от самата нея подробностите:
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg