Анализатори, цитирани от Франс прес, прогнозират, че при провал на днешната среща цените на суровината могат да се сринат от настоящото равнище от 45-47 долара до 30 долара за барел.
За да противодействат на трайното поевтиняване на суровината, което изправи производител като Венецуела пред криза за храни и лекарства, през септември страните от ОПЕК договориха принципно намаление на добивите в диапазона между 600 000 и 1,1 милиона барела дневно - до 33 милиона барела дневно. За ограничението настоява свръхбогатата Саудитска Арабия, която натрупа през тази година 87 милиарда долара бюджетен дефицит и бе принудена да направи нещо нечувано в историята си - да намали заплатите на държавните служители.
Компромисът днес обаче е под въпрос предвид позицията на други двама водещи производители - Иран иска да компенсира загубите, претърпени в периода, когато бе под режим на международни санкции. Ирак пък е зависим от износа на петрол, защото трябва да финансира бойните операции срещу джихадистите от „Ислямска държава“. Под въпрос е и съгласието на водещи производители на петрол, които не са част от ОПЕК.
Русия, която е под силен натиск заради европейските и американските санкции, е съгласна само да замрази добивите си. Министърът на енергетиката Александър Новак отказа участие в днешните съвещания във Виена с довода, че няма изгледи за споразумение. Това изказване вчера бе достатъчно за поевтиняване на петрола с близо 2 долара за барел.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg