Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И совите, и Карлос Фуентес не са това, което са

Среща с иракския писател Хасан Бласим в ефира на програма „Христо Ботев“

БНР Новини
Водещият на "Аларма" Цветан Цветанов с писателя Хасан Бласим (вдясно) в БНР
Снимка: Манол Пейков

Предаването „Аларма“ на програма „Христо Ботев“ и платформата Бинар Live посрещнаха вчера (13 декември, директно от летището) един наистина уникален писател, на когото имаме честта да сме съвременници – живеещия в Хелзинки иракчанин Хасан Бласим, познат у нас с книгите си с разкази „Лудият от площад „Свобода“ и „Иракският Христос“ ( и двете в превод на Мая Ценова). Имайки предвид, че за българските читатели Бласим е откритие на „Жанет 45″, фактът, че двете му книги излизат в поредицата „Кратки разкази завинаги“ редом с разказите на Боланьо и Етгар Керет, не просто не е случаен, ами е повече от закономерен. Иначе литературните паралели могат да са много повече – Фуентес, Сабато, Виан – вие си изберете.
 - „Хората са способни да сложат всяка дума редом с думата „живот“ от чист интелектуален мързел“
 - „Вие, хората на изкуството, сте земеделци, които орат и сеят ниви със сънища“.

 - „Умът се пристрастява към мършата на ужаса и почва да се храни с нея. Може пък умът да е хиена“…
…това са само няколко хаотично подбрани примера, с които да илюстрираме начина на изразяване, езика, особеното философско-параноично светоусещане на разказвач, който не само има сетивото за безкрайното множество скачени като съдове измерения, но и живее в поне няколко свята и поне в няколко времена едновременно. Художествената тъкан на Бласимовите разкази може да бъде определена по много начини – и като „кинематографична“ (по обясними причини), и като „абсурдистка“, и като „(пост)военен сюрреализъм“, и като „хорър“. Тези кратки произведения, които понякога се преливат едно в друго, са населени с хора-вълци, мандатни джинове, бежанци и гранична полиция, отрепки, военноинвалиди, убийци, чудотворци, кръстословици, порно-фантазии със свидетелки на Йехова, демонични дървета и зайци, снасящи яйца. При 
Бласим не просто „совите не са това, което са“, но дори Карлос Фуентес не е това, което си мислим, че е.
Двете срещи с писателя са съответно днес, на 14 декември в Пловдив (в културния център на Радио Пловдив от 18.00 часа, в рамките на „Международни писателски срещи – Пловдив“) и на 16 декември в София (в Мраморното фоайе на втория етаж в НДК от 19.00 часа, като част от Софийския международен литературен фестивал). Но преди това ще се срещнем с него тук…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спектакълът „Снежен сън“

"Снежен сън" – коледен спектакъл за деца и възрастни

Театрална къща "Мариета и Марионета" ще зарадва многобройните си почитатели със завръщането на авторския спектакъл "Снежен сън" под режисурата на Мариета Ангелова - Марионета. Публиката ще има възможност да "надникне” в страната на Дядо Коледа – Лапландия и да стане свидетел на последните приготовления на подаръците за всички, които вярват в коледния..

публикувано на 18.12.24 в 17:35

Бина Калс представя новата си поетична книга "Литания"

След премиерата си в Бургас и София, новата стихосбирка "Литания" на Бина Калс бе представена и в "Артефир". Книгата е посветена на майката на поетесата и съдържа 44 стихотворения, писани през последните 12   години и обединени в седем цикъла. Редактор на "Литания" е Роза Боянова. Фотографията на корицата е писателя фотограф д-р Любомир Калудов. В..

публикувано на 18.12.24 в 16:40

Правото да грешиш във фотографията

Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес. "Хората често си задават технически..

публикувано на 18.12.24 в 14:35
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

обновено на 18.12.24 в 08:58

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50