Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И совите, и Карлос Фуентес не са това, което са

Среща с иракския писател Хасан Бласим в ефира на програма „Христо Ботев“

БНР Новини
Водещият на "Аларма" Цветан Цветанов с писателя Хасан Бласим (вдясно) в БНР
Снимка: Манол Пейков

Предаването „Аларма“ на програма „Христо Ботев“ и платформата Бинар Live посрещнаха вчера (13 декември, директно от летището) един наистина уникален писател, на когото имаме честта да сме съвременници – живеещия в Хелзинки иракчанин Хасан Бласим, познат у нас с книгите си с разкази „Лудият от площад „Свобода“ и „Иракският Христос“ ( и двете в превод на Мая Ценова). Имайки предвид, че за българските читатели Бласим е откритие на „Жанет 45″, фактът, че двете му книги излизат в поредицата „Кратки разкази завинаги“ редом с разказите на Боланьо и Етгар Керет, не просто не е случаен, ами е повече от закономерен. Иначе литературните паралели могат да са много повече – Фуентес, Сабато, Виан – вие си изберете.
 - „Хората са способни да сложат всяка дума редом с думата „живот“ от чист интелектуален мързел“
 - „Вие, хората на изкуството, сте земеделци, които орат и сеят ниви със сънища“.

 - „Умът се пристрастява към мършата на ужаса и почва да се храни с нея. Може пък умът да е хиена“…
…това са само няколко хаотично подбрани примера, с които да илюстрираме начина на изразяване, езика, особеното философско-параноично светоусещане на разказвач, който не само има сетивото за безкрайното множество скачени като съдове измерения, но и живее в поне няколко свята и поне в няколко времена едновременно. Художествената тъкан на Бласимовите разкази може да бъде определена по много начини – и като „кинематографична“ (по обясними причини), и като „абсурдистка“, и като „(пост)военен сюрреализъм“, и като „хорър“. Тези кратки произведения, които понякога се преливат едно в друго, са населени с хора-вълци, мандатни джинове, бежанци и гранична полиция, отрепки, военноинвалиди, убийци, чудотворци, кръстословици, порно-фантазии със свидетелки на Йехова, демонични дървета и зайци, снасящи яйца. При 
Бласим не просто „совите не са това, което са“, но дори Карлос Фуентес не е това, което си мислим, че е.
Двете срещи с писателя са съответно днес, на 14 декември в Пловдив (в културния център на Радио Пловдив от 18.00 часа, в рамките на „Международни писателски срещи – Пловдив“) и на 16 декември в София (в Мраморното фоайе на втория етаж в НДК от 19.00 часа, като част от Софийския международен литературен фестивал). Но преди това ще се срещнем с него тук…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
авторски моноспектакъл на Силвия Станоева

Дневник от войната

"Дневник от войната" е вторият самостоятелен авторски моноспектакъл на Силвия Станоева. Българската актриса е многократно награждавана за нейната работа в театъра. От 2022 г. живее в Рим. Представлението разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите. Войната отключва в..

публикувано на 08.04.25 в 08:45
Неда Спасова

Само ако знаеше Неда Спасова…

Казват, че да си актьор не е лесно, да играеш себе си обаче – е още по-трудно, но и забавно. Четирима артисти чупят общо приетата матрица и излизат на сцената заедно, или поне донякъде, за да чуят зрителите техните откровения, абсурди, житейски ситуации,които всеки от нас е изпитвал, но не е казвал на глас. Без роли и без претенции. Йоанна..

публикувано на 08.04.25 в 08:00

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23