В оперната вечер на 28 януари ще предложим на меломаните великолепен запис от сезона на Метрополитън опера – Ню Йорк. Спектакълът на „Италианката в Алжир“ на Росини под палката на ветерана Джеймс Ливайн се е състоял на 26 октомври 2016 година.
Недостижимият и легендарен Джеймс Ливайн - един от най-големите диригенти на съвремието, е най-известен с работата си в Метрополитън опера, където заемаше поста музикален директор цели четири десетилетия – от 1976 до 2016! В последните години той се пребори с много здравословни проблеми, преживя няколко операции и пропусна цели два сезона след сериозно увреждане на гръбначния стълб през 2011 година.
Но Джеймс Ливайн, чието име днес е буквално синоним на Метрополитън, винаги се бори и винаги се завръща, дори принуден да дирижира на инвалидна количка. За съжаление в началото на 2016 тялото му се разбунтува отново – усложнения, свързани с болестта на Паркинсон причиниха сериозни проблеми на лявата му ръка. Така през април 2016, след дълги вътрешни дебати, от Метрополитън обявиха, че Ливайн ще остане на поста си до края на сезона, след което ще бъде обявен за почетен музикален директор – позиция, която ще му дава възможност да дирижира още. „Въпреки, че не съм в състояние да прекарвам на подиума толкова време, колкото бих искал“ – каза Ливайн, „аз съм доволен от новата си роля и държа на дълбоките си артистични връзки с Метрополитън“.
Неговото оттегляне маркира края на една епоха за най-престижния американски оперен театър, както и края на много важен период в културната история на Ню Йорк. От своя дебют в Мет през 1971, Ливайн е издирижирал 2551 представления с трупата! Подобна посветеност на една-единствена институция е почти нечувана в днешно време, когато големите диригенти са сред най-много пътуващите хора в света и през ден летят между градове, страни и континенти. Джеймс Ливайн става музикален директор на Метрополитън през 1976, когато президент на САЩ е Джералд Форд. В края на мандата на Барак Обама – през юни 2016, от Метрополитън обявиха, че новият музикален директор на театъра е 41-годишният канадец Яник Незе-Сеген.
Какво остана за Ливайн? Още спектакли, още дирижиране. През април и май 2016 година той ръководи няколко представления на „Симон Боканегра“ и „Отвличане от сарая“ в Мет, дирижира оркестъра на театъра и на концерти в Карнеги хол. Най-важното за сезона 2016-2017 са планираните между 13 април и 13 май 2017 спектакли на новата постановка на „Кавалера на розата“ от Рихард Щраус, която ще дирижира Ливайн, както и възстановките на „Набуко“ на Верди, „Идоменей“ на Моцарт и „Италианката в Алжир“ на Росини. Един от тези великолепни спектакли ще звучи в оперната вечер на програма „Христо Ботев“ в събота. Солистите са млади, талантливи, атрактивни, с чудесни гласове. Хорът и оркестърът на Мет под палката на Ливайн са както винаги безупречни.
В ролите ще слушате:
Изабела – Мариана Пицолато
Линдоро – Рене Барбера
Тадео – Никола Алаймо
Мустафа – Илдар Абдразаков
Елвира – Йинг Фанг
Зулма – Риаб Шайеб
Али – Дуейн Крофт
Операта „Италианката в Алжир“ от Джоакино Росини - съдържание
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg