Днес и най-заклетите новинари и журналисти с многогодишен стаж, които са свикнали с актуалния стрес, ежедневието на еженощието и всичко, което определя живота като почти стопроцентова част от Радиото с голяма буква, могат да се развълнуват. 82 са свещичките на тортата на Българското национално радио, а изначален кръстник и покровител по съдбовни и други пътища в исторически план на медията се явява цар Борис Трети.
Дълъг е пътят от неговия подпис под „обществения договор” за Радиото и днешното му лице. Дълъг и интересен. Потресаващо музеен на моменти, твърде синхроничен със света и България, някак неусетно обществен.
Днес, Българското национално радио преживява поредната криза с поредните герои в нея. И ако накратко и с усмивка можем да я наречем „Кризата на авторското право”, то в дълбочина виждаме, че следите и нещата остават. Винаги. Безпрекословно. И някак съдбовно.
Пред микрофона на сутрешния ранен ефир на програма „Христо Ботев” застават номинираните за награда „Сирак Скитник” в две различни категории: новинарят и водещ на „Събота 150” Георги Марков и легендата в музикалната линия Тома Спространов. Предлагам им символичен двубой с намигване, в който силата на създаденото застава с професионализма на всеки един, оставил името си в Алеята на славата на Българското национално радио. Тя няма буквален физически аналог в действителността, в която живеем. Някои могат да я нарекат Невидима, но ... Това е магията на Вечния радиоефир, който уж отлита, но променя съдби, поколения и бъдеще.
Честит рожден ден, Радио!
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg