Днес и най-заклетите новинари и журналисти с многогодишен стаж, които са свикнали с актуалния стрес, ежедневието на еженощието и всичко, което определя живота като почти стопроцентова част от Радиото с голяма буква, могат да се развълнуват. 82 са свещичките на тортата на Българското национално радио, а изначален кръстник и покровител по съдбовни и други пътища в исторически план на медията се явява цар Борис Трети.
Дълъг е пътят от неговия подпис под „обществения договор” за Радиото и днешното му лице. Дълъг и интересен. Потресаващо музеен на моменти, твърде синхроничен със света и България, някак неусетно обществен.
Днес, Българското национално радио преживява поредната криза с поредните герои в нея. И ако накратко и с усмивка можем да я наречем „Кризата на авторското право”, то в дълбочина виждаме, че следите и нещата остават. Винаги. Безпрекословно. И някак съдбовно.
Пред микрофона на сутрешния ранен ефир на програма „Христо Ботев” застават номинираните за награда „Сирак Скитник” в две различни категории: новинарят и водещ на „Събота 150” Георги Марков и легендата в музикалната линия Тома Спространов. Предлагам им символичен двубой с намигване, в който силата на създаденото застава с професионализма на всеки един, оставил името си в Алеята на славата на Българското национално радио. Тя няма буквален физически аналог в действителността, в която живеем. Някои могат да я нарекат Невидима, но ... Това е магията на Вечния радиоефир, който уж отлита, но променя съдби, поколения и бъдеще.
Честит рожден ден, Радио!
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg