Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета.
Ето какво сочи статистиката за 2024 година:
1 749 747 сигнала за злоупотреба на Горещата линия (за цялата 2024 г.);
79 093 – от чуждестранни партньори – членове на INHOPE през системата ICCAM;
70 268 изпратени към дирекция “Киберпрестъпност”, потвърдени като незаконно съдържание и хоствано в България;
1 670 654 сигнала от safenet.bg към INHOPE.
Кой получава тези сигнали и ги обработва, какво се случва с тях и с потърпевшите, как да противодействаме – за всичко това разговаряме с Антоанета Василева. Много важна според нея е дигиталната грамотност и работата освен с деца и младежи, така и с родителите.
Българският Център за безопасен интернет защитава децата и младежите в интернет от 2005 г. с частичната финансова подкрепа на европейските програми "Безопасен интернет“, "По-добър интернет за децата“ и "Дигитална Европа“. Той се управлява от неправителствената организация Асоциация "Родители“, в консорциум с Българската асоциация за семейно планиране (БАСП) и Националната мрежа за децата (НМД).
Антоанета Василева е експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет и програмата за дигитално-медийна грамотност в Асоциация "Родители“. Тя има над 18-годишен опит в областта на правата на децата и жените, разработването и развиването на политики за защита на децата и уязвими групи, и превенция трафика на хора и сексуалната експлоатация над деца.
Антоанета Василева е Първи вицепрезидент и член на Експертната група за борба с трафика на хора (GRETA) на Съвета на Европа от 2019 г.
Тук може да подадете сигнал: SafeNet – Център за безопасен интернет
Цялото интервю е в звуковия файл.
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg