Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С премиера за празника на танца в Софийската опера и балет

БНР Новини
На 28 април е премиерата на триптиха „Пахита”, „История на една любов” и „Да танцуваш на инат” в Софийската опера и балет

29 април е Международен ден на танцовото изкуство. Изборът на датата не е случаен – това е рождената дата на „бащата“ балета в сегашния му вид с характерните позиции на ръцете и краката – френския балетмайстор Жан-Жорж Новер. Самият Новер дава и свое определение за този самостоятелен жанр сценично изкуство: „Драма, написана с музика и въплътена чрез хореография“.
Денят е обявен за празник на танца по време на една от сесиите на Юнеско през 1982 година в София.

С нов спектакъл ще отбележат своя празник и артистите от балета на Софийската опера и балет. В три премиерни вечери от днес до неделя на сцената на Операта в София  ще бъде представен балетният триптих „Пахита“, „История на една любов“ и „Да танцуваш на инат“.
„Пахита“ е балет, създаден върху литературната основа на новелата на Мигел де Сервантес „Циганката“. Музиката е на Ернест Делдевез и Лудвиг Минкус. Първата постановка е в парижката „Гранд Опера“ през 1846. Постановката е на  Жозеф Мазилие.

„Пахита“ на сцената на  Софийската опера и балет е по единствената оцеляла хореографска версия на произведението в редакцията на Мариус Петипа. В образите ще се превъплътят Марта Петкова, Катя Петрова, Емил Йорданов, Никола Хаджитанев, Александър Александров и всички млади сили на балетната трупа.
Другите две балетни миниатюри са комични реплики на два от най-папулярните балетни шедьоври: „Историята на една любов“ към „Дон Кихот“ от Минкус и „Да танцуваш на инат“ към „Жизел“ от Адолф Адам. В „Да танцуваш на инат“ ще прозвучат и творби на Римски-Корсаков.
Хореограф на комичните миниатюри е бившият солист на трупата – Йордан Кръстев. Тези произведения ще дадат на младите артисти възможността именно в празничния ден да покажат танцовото си майсторство.
Диригенти са Борис Спасов и Жорж Димитров. Художник на впечатляващите костюми е Христина Михалева-Зорбалиева.
Честит празник!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23