Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жюстин Томс – разнообразен талант и вечен оптимист

БНР Новини
Жюстин Томс
Снимка: личен архив

В рубриката „Човекът“ на „Нашият ден“ ви запознаваме с Жюстин Томс - една жена-енциклопедист. Тя е уеб предприемач, блогър, писател, преподавател, еколог и вечен оптимист. Такъв оптимист, че дори издава книги на тази тема и преобръща теорията на Мърфи наопаки в четири тома. Същевременно е съпруга и майка на три деца, и винаги е изпълнена с весел заряд за живот, който предава и на близките си. Казва че е написала книгите „Законът на Мърфи наопаки“ именно за да разсее малко известния песимизъм, който е така характерен за балканските страни.
Опитът ѝ с децата ѝ дава възможност да напише книгите „Мисия мама“ и „Мисия татко“, където обяснява на читателите си как може да станеш родител почти на шега, и да приемеш отглеждането на децата си като забавление, а не като тежест.
Освен че се грижи да изкарва пари за семейството и че преподава в Нов Български университет, Жюстин е заета и с някои обществени каузи, към които подхожда с много старание, „защото ние не живеем съвсем сами на този свят и не сме последните негови обитатели“, както се изразява …
Нека никой не остава с впечатлението, че Жюстин е една вечно ухилена жена, претоварена със задачи. Случва ѝ се разбира се, и да е малко тъжна, и малко ядосана, но държи много и на почивката си, и на общите занимания с съпруга си… В свободното си време пише поезия, а е започнала и един роман, за който времето все не й стига да го завърши.
Някои нейни приятели я наричат „странната птица“, други почти не разбират откъде извира нейната енергия. Изглежда че на нея просто ѝ е интересно да живее.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10