Тази седмица в рубриката „Запазена марка Радиотеатър” ще излъчим пет разнородни радиопиеси.
В понеделник, 26 юни, ви предлагаме пиесата на Момо Капор „Американски разговори”. Момо Капор е роден в Сараево през 1937 година. На 9 годишна възраст той отива в Белград, където с малки прекъсвания живее до края на живота си. Завършва живопис в белградската Академия за изобразително изкуство. Автор е на над 30 книги – романи, разкази, есета, пиеси, киносценарии, сборници с документална проза за бомбардировките над Белград. Умира от рак през 2010 г.
На 27 юни ще излъчим пиесата на Петер Турини „Буржоата” с участието на Михаил Петров, Петя Силянова, Латинка Петрова и Николай Бинев.
А на 28 през нощта – шедьовърът на Бернар-Мари Колтес „В самотата на памуковите полета”. Текстовете на Бернар-Мари Колтес трудно могат да се нарекат пиеси. Те са напрегнато и драматично говорене, езикът разширява като че ли собствените си обръчи, разпуква ги, разтяга ги и се освобождава от тях и по този начин като че ли героите му успяват да преодолеят екзисетенциалната си, първична самота.
На следващата нощ 29 юни ще имате възможност да чуете пиесата „Вещи” на съвременния израелски автор Йехошуа – остра и сатирична критика на консуматорското общество. Героите в тази пиеса са отдадени много повече на вещите, сред които живеят, отколкото един на друг, много по-важна е подредбата и притежанието на различни вещи, отколкото опазването на обичта и топлотата в семейството.
В петък 30 юни ще излъчим драматизацията по едноименния роман на Джон Пристли „Златното руно” с участието на Васил Михайлов, Цветана Манева Йосиф Сърчаджиев и Маргарита Дупаринова.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg