Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирландският маршрут на Одисей в Дъблин

В романа „Одисей” на ирландския писател Джеймс Джойс маршрутът се е превърнал в емблематичен и непременно се  изминава на точно определена дата - 16 юни. Защо тогава? Колкото и парадоксално да изглежда, изборът на деня не е само литературно хрумване! Предисторията дори има отношение към туризма, макар по онова време все още никой не подозира. Тук трябва да си припомним за французите, които при всеки въпрос приканват: „Търсете жената!”. С Джойс не е по-различно. Говори се, че точно на 16-и юни той за първи път среща бъдещата си съпруга, която е... камериерка в хотел! На пръв поглед, станалото е важно от личен  характер. Но когато е намесен творец, нещата придобиват други мащаби.  

В книгата ирландският Одисей е наречен Леополд Блум. Той е рекламен агент. Представете си, знае за изневярата на жена си! И какво предприема? Неговата привидно обикновена разходка из Дъблин всъщност носи многопластова символика, която читателят разшифрова, спрямо дълбочината на своите познания. Романът е признат за връх в литературния модернизъм. Определян е като експериментален, полистилистичен, пълен с огромно количество исторически, философски и културни алюзии, започвайки още от заглавието, напомнящо за омировата „Одисея”. В наши дни творбата на Джойс е включена в списъка на 100-те най-добри книги за всички времена. Някога, обаче, е посрещната със скандали, спорове и цензура. Изказват се хиляди противоречиви мнения. Според швейцарския създател на аналитичната психология Карл Густав Юнг, книгата разтърсва обществото тъкмо с показването на скритото зад хиляди завеси и хладнокръвно гледа на нещата, сякаш от разстоянието на космическото пространство, оставяйки съществуванието да се движи по своя път. Специалистите и до днес продължават да правят сложни съждения. А туристите, независимо от образованието и професията, с удоволствие вървят по стъпките на главния герой Леополд Блум. Даже онези, които не са чели дебелата книга „Одисей” на Джеймс Джойс, се обличат в костюми от онази епоха. Хапват ястия, описани в творбата. Обикалят Дъблин, посещават и Кулата - музей на Джеймс Джойс. Този прочут ирландски маршрут събира почитатели от близо и далеч, особено всяка година на 16 юни.
Повече подробности ще научим от Н. Пр. Майкъл Форбс, посланик  на Ирландия у нас. За превода съдейства Веселина Дохерти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22