Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бог ми е свидетел“ – монолог на модерния апокалипсис

БНР Новини
Снимка: Кирчо Стоичков

Гръцкият писател Макис Цитас гостува за кратко в София и Пловдив, за да се срещне с българските читателите на своя роман „Бог ми е свидетел“.
Авторът признава, че около десет години са му били нужни, за да превърне в роман вътрешните монолози на един средностатистически европеец от Балканите. „Бог ми е свидетел“ е първият роман на Макис Цитас, но първата му книга е сборникът с разкази „Пати, галено от Петрула“. Седемнайсетте обикновени истории, които тогава двайсет и петгодишният солунчанин написва, правят веднага впечатление на литературната критика. Следващите му 13 книги са за деца. Но нещо в езика на романа „Бог ми е свидетел“ подсказа още, че Макис Цитас пише поезия. Оказва се - по някои от стиховете му дори има песни. А романът вече е поставен и в драматургичен вариант на гръцка сцена.
Можехте спокойно да наречете книгата „Самота от пръв поглед“ – казвам на автора, а той се съгласява, че с това изречение вярно съм доловила същността на разказаното от него.
Безразлично ми е дали в списание Пийпъл пише, че с романа „Бог ми е свидетел“, авторът му се превръща в едно от знаковите имена в съвременната гръцка литература. Честно. За мен като читател е много по-важно, че когато разгърна кориците на книгата – аз се оглеждам в нея като в огледало заедно с цялата горчилка на личното си южноевропейско летоброене. Почти чувам пулса на главния герой – Хрисоваландис – и без да ми се налага да се скитам като него в Коледната вечер само с един куфар, без работа, без дом, с дългове към няколко банки, с диабет и високо кръвно, в непоносима самота. Срещала съм го често и по улиците на София, познавам и шефа му, и меркантилните му сестри, и жените, в които се влюбва безответно. И разбирам защо романът „Бог ми е свидетел“ е удостоен през 2014 година с Европейска награда за литература. Хрисоваландис е европеец. Един докаран до лудост консервативен и наивен европеец в кръгова отбрана. Европеец е Хрисоваландис, но не е само грък. В това ще се убедят читателите. За това е „виновен“ авторът му Макис Цитас. Не е грях да си свериш писателския часовник с него. Очаквам от този чувствителен разказвач и интелигентен събеседник още срещи по повод неговите следващи книги.
Голяма част от удоволствието да се чете романът „Бог ми е свидетел“ на Макис Цитас дължим и на талантливия превод от гръцки език на Здравка Михайлова, носител на Държавната на града на Гърция за най-добър превод на антологията със стихове на Янис Рицос „Писмената на зрящия“.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41