Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Василски: Празникът е тъжна работа, защото трябва да си весел

БНР Новини
Георги Василски
Снимка: БГНЕС





Снимка
„Празникът е тъжна работа“ е сборник със сатиричната проза на Георги Василски. Дългогодишният радиожурналист е автор и на книгите „За един рекорд“, „Новото време“, „Луканов, убиецът и другите“. Негова е и стихосбирката „Палачите обичат тихо“.
В книгата „Празникът е тъжна работа“ няма главни герои. Тя се обитава от малки човеци – родни гласоподаватели. И не защото от малкия човек герой не става, а защото не са за героизъм обстоятелствата. В такова време живеем – на помпозни думи и на дребни риби. Авторът, с присъщото му и в живота чувство за хумор, е уловил в този „раиран“ сборник от есета и диалози персонажите си такива, каквито единствено могат да бъдат – съвсем безобидни, средно находчиви, почти нормални. Редуващите се есета и диалози на пръв поглед не са свързани смислово, но точно тази контрастна смяна на жанровете и почти анекдотичната им краткост оставят у читателя усещането за сменящите се кадри от филм, в който абсурдното е смешно, смешното е горчиво, а авариен изход от това риалити няма.
Отделна творческа завист заслужават заглавията на Георги Василски: „Когато разоръжаването побеждаваше мира“, „Когато богатството не пречеше на щастието“, „Когато беше нужно да си умен“, „Когато екологията не беше всекидневие“, „Когато от излишества настана спестовност“, „Когато академиците ходеха между хората“, „Когато тъмното създаваше възможности“… И има още един аргумент в полза на запознанството с книгата „Празникът е тъжна работа“ – илюстрациите на художника Георги Трифонов-Майката.
Поетът и издател Румен Леонидов и художникът Георги Трифонов-Майката говорят в „Артефир“ за книгата на Георги Василски „Празникът е тъжна работа“. Актьорът Симеон Викторов чете есето „На Ал Капоне брат му е бил шериф“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41