През последните два сезона Варненската опера дава сериозна заявка да стане водещата сила у нас в областта на мюзикъла. След много успешната премиера на мюзикъла „Граф Монте Кристо“ от Ив Деска миналата година на „Варненско лято“ и „Опера в Летния театър“, тази година във варненските фестивални афиши се прибавиха „Котките“ на Ендрю Лойд Уебър и „Тримата мускетари“ на Максим Дунаевски. Превръща се в традиция след успешната премиера спектаклите да шестват с успех и по други градове и фестивални сцени, от които получаваме възторжени отзиви от публиката. Миналата година холивудският композитор от френски произход Ив Деска гостува на гастрола на „Граф Монте Кристо“ в София и сподели пред репортерския микрофон на предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива“ голямото си задоволство. Сега отново бях сред зрителите, които очакваха с нетърпение авторът на премиерния мюзикъл „Тримата мускетари“ – руския композитор Максим Дунаевски, да присъства на спектакъла в Летния театър и да даде оценката си.
Хареса ли Ви постановката на Варненската опера?
Да! Смятам, че е направено доста забавно, иронично. Истинска комедия, дори повече, отколкото бяха филмът и мюзикълът! Най-важното е, че публиката го приема добре, смее се, аплодира! Това е най-важното!
Ако позволите, бих Ви помолила да се върнем назад към създаването на филма мюзикъл!
Аз мисля, че всъщност всичко се получава случайно! Намери се режисьор, който имаше желание да заснеме филм по „Тримата мускетари“ на Дюма. Бяха му казали: „Знаеш ли, има такъв мюзикъл в нашия театър?“ И така, както звездите на небето, съдбите се срещат и се получава нещо! А ако много се стараеш да постигнеш нещо, то може и да не се случи! А ако се върнем още по-назад… Толкова много филми са заснети по „Тримата мускетари“ на Дюма, толкова много спектакли са поставени, опери, балети, че сякаш нищо ново не може да бъде казано! Свежестта на мюзикъла, според мен беше в това не да пресъздадеш истински мускетари, а да „поиграеш“ на мускетари, като децата. И според мен и Варненската опера е направила точно това – да поиграеш на мускетари!
Нашата публика, нашите слушатели много високо ценят творчеството на Вашия баща – Исак Дунаевски. Какво беше най-важното, което научихте от него?
За съжаление аз бях едва 10-годишен, когато той почина, затова не можа да ми предаде много неща. Но неговото творчество, неговата музика ме съпровожда през целия ми живот! И смятам, че точно от него мелодията се превърна в главното за мен в музиката! Въпреки че мнозина я отричат. И в музикалната история се редуват възходящи и низходящи периоди, периоди, в които мелодията изчезва, а след това отново се възвръща.
Казахте, че много обичате Варна!
Да! Почти 10 години вече живея през лятото близо до Варна, в Златни пясъци. Това вече е моята втора Родина! Имам роял в стаята си, композирам. Много се радвам, че моя творба беше поставена! Разговаряхме с директора на театъра Даниела Димова и за следваща постановка. И аз мисля, че този град – Варна, е създаден, за да звучи тук музика! И опера, и мюзикъл, и концерти, и песни! Това е музикален град! Бих искал да кажа на жителите на Варна, че живеят в прекрасен град и че с удоволствие ще им подаря още един мюзикъл!
Чуйте в звуковите файлове колегиалната оценка на звездата на Националния музикален театър „Стефан Македонски“ Александър Мутафчийски, отзивите на варненската публика и чуждестранни гости на спектакъла „Тримата мускетари“.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg