Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сливен празнува Димитровден

БНР Новини
Изглед от къща-музей „Хаджи Димитър” в Сливен.
Снимка: museum.sliven.net

Наричат го града на 100-те войводи, на стоте чешми… Но щом пристигнете  в Сливен, се оказва, че и войводите са повече, и чешмите. Пред вас ще се разкрият и други сливенски тайни, скрити в шепота на Стария бряст, както и полъха на ветровете. Да, и те са повече, а не само прочутият бора. Ще откриете духа на Сливен и в звъна на Градския часовник с познатата възрожденска песен „Стани, стани, юнак балкански”. Тук  мярката за скорост и време е различна: когато ветровете се движат със 70 км /ч., местните хора казват: „просто полъхва”. Ще усетите неповторимия Сливен и като се изкачите на крепостта Туида, и като посетите музеите и обектите, много от които са свързани с името Димитър: храмът „Св. Димитър”, къщата-музей „Хаджи Димитър”, паметника на войводата и още, и още… Неслучайно в дестинация Сливен са включени вълнуващи места, представени тематично като „Шепотът на историята”. В тях има древна и нова история, култура, местни обичаи и традиции, природни обекти и маршрути, спорт, съхранени кулинарни изкушения, плодове, вино… Най-хубавото е, че ги има ентусиастите, готови да работят за благото на града и за неговата най-нова биография. Затова празничната програма на  града, посветена на Димитровден, е богата. Тя започна много преди 26 октомври. Но кулминацията на проявите не свършват. Много са поводите да посетим Сливен, а Димитровден, е само поредното подсещане, че тук винаги има защо да дойдем. Покана от Елка Михайлова, експерт туризъм.

Още един щрих към вкусните тайни на Сливен. Тя е свързана с уханните сливенски праскови. Тайната разкрива Велислав Стефанов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10