За човека се цени по това какво е направил за живота на другите. Жените сме призвани да даваме живот и би следвало да се стремим да го запазим, независимо по какъв начин, казва от мъдростта на своите 72 години бившата медицинска сестра Пепа Лазарова:
Аз какво ще оставя след мен? Ще оставя една топлинка, която съм предизвикала в техните сърца. Една благодарност, която някой път се изказва с думи, а друг път – с поглед. Това е достатъчно да ми облекчи болките, старините и да си отида с чувство на спокойствие, че съм дала нещо за живота. Колкото и да сме обезверени, ние имаме дълбок корен в нас на доброто.
На доброто се е посветила и 69-годишната Стела Тодорова. Преди 13 години тя е една от седемте създателки на Асоциацията на онкоболните, а от година е част от сдружение „Човеколюбие“:
Някакъв съвет да му дадеш, да го успокоиш човека, който страда. Правим събрания, правим базари, концерти, просветна дейност.
74-годишната днес Събка Стоянова е създателят и идеологът на сдружение „Човеколюбие“ в Горна Оряховица.
Доброто започна да изчезва от нашия живот, появи се голямо лицемерие, неискреност, омраза, което разедини хората. Аз съм дългогодишен ръководител, 25 години, на ученици във водещ техникум в страната и това ми беше много непонятно, дори болно на сърцето. И реших, че е мой дълг да възвърна доброто у хората, да подам ръка. Върнахте ли си надеждата в доброто? Върнах я, защото с всяка измината година хората, които ни помагат, хората с милосърдни сърца, се увеличават. Увеличават се и хората, които имат нужда от вашата помощ. Натъжава ме, защото е неправилно в 21 век да има около нас толкова нещастни, толкова обезверени хора, хора, които искат да умрат, защото няма кой да им помогне. И това ни възвърна силите да помагаме и на онкоболни деца. Едно от тези деца, на които помогнахме преди 10 години, е студент в момента, на самотни жени, на многодетни майки.
Добродетелните инициативи на сдружение „Човеколюбие“ в Горна Оряховица намират и международен отзвук. Племенницата на Събка Стоянова създава клуб „Човеколюбие“ сред българската общност в британската столица Лондон.
Целия репортаж на Здравка Маслянкова за Сдружение „Човеколюбие“ чуйте от звуковия файл..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg