Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делян Момчилов и Стен Дамянов – откривателите на някои незаслужено забравени българи

Част от корицата на книгата „Българите! Забравените постижения“
В рубриката „Човекът“ в изданието на „Нашият ден“ бяха представени авторът на съвсем скоро излязлата книга „Българите! Забравените постижения“ Делян Момчилов и илюстраторът Станислав Дамянов.
Нямат богати биографии, тъй като са съвсем млади, не са пропътували стотици хиляди километри и не са откриватели на иновативни технологии… Но са хора с фантазия и приключенски дух, което ги е накарало няколко години подред да работят върху биографиите на около 50 българи от нашата история – според тях, незаслужено забравени от поколенията. В книгата става въпрос за хора със забележителни постижения в науката, изкуството, икономиката.
Изданието включва разкази за откривателя на Lactobacillus bulgaricus д-р Стамен Григоров, на основоположника на българското кино Васил Гендов, на пътешественици, просветители, банкери и художници, които днес дори не споменаваме.
Какво е накарало един млад икономист и специалист във високите технологии като Делян да се рови из архивите – най-вече разказите на роднините му за старите и уважавани софиянци от началото и средата на 20 век. А възпитаникът на НАТФИЗ Станислав Дамянов, за приятелите си – Стен, се е заинтересувал от темите на Делян и се е включил в приключението „Българите! Забравените постижения“ със своите забавни анимационни портрети на забравените българи.
От сборника може да се разбере за живота на богатия габровец Пенчо Семов, за банкера на хъшовете Димитър Горов, за пътешественика капитан Георги Георгиев и други…
В книгата са описани 11 български дами с не по-малки постижения – пътешественичките Анка Ламбрева и Люба Кутинчева, майката на Иван Вазов Съба Вазова и още ред други…
Дали двамата младежи мислят да продължат тази поредица от забравени постижения на българи – да, ще продължат с проучванията, не само в социалните мрежи, но и в библиотеки и архиви.
Дали не би било възможно именно по този начин да се изучават известните българи в училищата? Тогава сигурно историята ще се хареса на някои тийнеджъри, които мразят да учат наизуст дати, събития и факти и сигурно биха възприели по-свежия, илюстративен начин да се запознаят със строителите на историята ни – се питат Делян Момчилов и Стен Дамянов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Уникално събитие събира децата на "Люлин" за Рождество Христово

В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..

обновено на 02.12.24 в 09:33

Искаме ли да прогледнем?

"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..

публикувано на 01.12.24 в 09:25
Искра Стоилова

В семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови

В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..

публикувано на 30.11.24 в 08:35
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Дигитален портфейл за цифрова самоличност в ЕС

Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..

публикувано на 29.11.24 в 14:45

Майка, мигрант и предприемач: Анна и сладкият ѝ успех

Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..

обновено на 29.11.24 в 14:34