Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мила Маева – българските традиции и популяризирането им в чужбина

Част от корицата на книгата

Доцент д-р Мила Маева е специалист по етнография и фолклористика и основно проучва как българските традиции отидоха по Средиземноморските брегове, Великобритания, Норвегия и другаде. Мила се занимава с тази наука от почти две десетилетия и е съавтор на книгите „Българите в Средиземноморието“, „Съвременната българска емиграция във Франция“ и „Българските емигранти в Турция“…
Последната й авторска книга е „Българските емигранти в Англия – минало и съвременност“.

Доц. д-р Мила Маева е искала да се занимава именно с тази наука още съвсем млада… Тя проучва не само миналото на традициите, но и настоящето – както съвремието ги е променило.
За традициите и промените, и за промяната в самата наука, която изучава корените на българската култура и идентичност – за това пише и говори Мила. На въпроса дали е необходимо всеки наш празник да се отъждествява със съответната обредна трапеза – тя отговори с „Да, разбира се“… Преди хилядолетия народите от Балканите са правели своите жертвоприношения с плодове, цветя, жита, а българите на хан Аспарух са подарявали на своя бог агне или теле – и ето – в днешната цивилизация – това остава като обредна трапеза на Бъдни вечер, Коледа, Тодоровден, Великден….

Мила Маева изучава не само миналото, не само предхристиянските и народностните обичаи, като учен тя отдавна е прехвърлила границите на страната ни. Може би затова не се включва общия „тревожен“ хор – че изтичат млади хора от родината ни, че оставаме малко в България и т. н. Тя вече много добре е проучила историята на миграцията на хора от Балканите – още през 18 и 19 век е имало голямо движение, наречено „гурбетчийство“ – има документи за създадени български общности в британската империя, в Кипър, Америка и Канада.

Книгата за българите в Англия, по-конкретно за българските общности в Лондон, излезе тази година и проследяваше „износа“ на традициите в различните поколения мигранти, Мила направи цялостно проучване на различните поколения от българската диаспора там. Оказва се, че още през 19 век български търговци отварят свои офиси в Лондон, следват още две или три вълни мигранти, и това бе описано в книгата „Българските емигранти в Лондон – минало и съвременност“.
Сега интересното за Мила е присъствието на българска общност в Норвегия. Тя отиде до Норвегия и успя да проучи българите там – само 7 хиляди на брой, но за нея като учен особено интересни… Как пренасят нашите традиции българите в тази северна и толкова различна от нас страна, където лятото е много кратко, с твърде дълъг ден, а зимата – дълга и тъмна. Това беше задачата на Мила в тази скандинавска държава.
Следващото, за което Мила Маева мечтае, е да направи отделно проучване на българите в Сибир (да не се объркват с волжките българи, погрешно наричани татари, уточнява тя). Голям брой българи от Молдова и Украйна са били насилствено преместени от тези територии в Сибир по времето на Сталин и Мила иска да разбере дали потомците им пазят българските традиции и обичаи.
И накрая – за да завършим портрета на Мила Маева – как тя и нейното семейство ще посрещнат празниците – Бъдни вечер, Коледа, Нова година… нищо по-различно от традициите и в хилядите други семейства – в България или зад граница… Особеното е, че обичаите на Трънския край още владеят в нейния дом, защото нейната баба е оттам и това предопределя ритуала на нейната бъднишка вечеря…


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Уникално събитие събира децата на "Люлин" за Рождество Христово

В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..

обновено на 02.12.24 в 09:33

Искаме ли да прогледнем?

"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..

публикувано на 01.12.24 в 09:25
Искра Стоилова

В семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови

В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..

публикувано на 30.11.24 в 08:35
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Дигитален портфейл за цифрова самоличност в ЕС

Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..

публикувано на 29.11.24 в 14:45

Майка, мигрант и предприемач: Анна и сладкият ѝ успех

Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..

обновено на 29.11.24 в 14:34