Най-щедро увековеченият в изкуството митологичен образ, Орфей е главно действащо лице на десетки музикални творби (главно опери) от Ренесанса до наши дни. И, докато класиката е вдъхновена най-вече от безсмъртната любов на великия тракийски певец и нимфата Евридика, съвременността търси символиката, универсалността на мита.
В предаването ще звучи фрагмент от операта на Телеман „Орфей” - в нея авторът заплита в интригата измислен персонаж, тракийската царица Оразия, влюбена в Орфей и виновница за смъртта на Евридика.
Вече в ХХ век отношението към мита е по-универсално. В операта си „Нещастията на Орфей” (1926 г.) Дариус Мийо използва идеята за безсмъртната любов на Орфей и Евридика като универсална, поставя я в абсолютна хармония с природата и така я противопоставя на враждебния свят.
Балетът на Стравински „Орфей” (премиерата е през 1948 г.) е по-близо до идеята на орфизма за издигане до божественото чрез екстатизма на Аполон - заедно с балетите „Аполон Мусагет”, „Персефона”, „Агон” - „Орфей” е свързан с неокласицизма на Стравински, обръщането към съзерцателността на гръцката античност.
понеделник, 8 януари от 17.30 часа
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
"Северните води" е завладяващ читателя роман от Иън Макгуайър, който е номиниран за "Букър" през 2016 година. Романът е неговата втора творба и печели..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg