Излезе новата книга – издание на Славянската литературна и артистична академия „Аз не живея, аз горя!“ с текстове на Катя Зографова, проф. Димитър Михайлов, Тодор Иванов и Елка Няголова. Включени са любими стихове от Яворов с нови преводи на 13 езика, дело на 25 поети-преводачи.
В Българския културно-информационен център в столицата, премиерата на книгата събра Едвард Милитонян – председател на Съюза на писателите на Армения, поетесата Людмила Снитенко – Русия, акад. Ристо Василевски – Сърбия, Алекси Врубел – Великобритания и много български поети.
Организатори и домакини бяха Славянската академия, Българският културен център, агенция „София Прес“ и фондация „Яворов“.
Това събитие в навечерието на рождения ден на Пейо Яворов сложи началото на едно литературно поклонничество до родното място на поета и участие на гостите в Яворовите дни в Чирпан, а по-късно и среща с арменската общност в Пловдив – каза за „Артефир” поетесата Елка Няголова, председател на Славянската литературна и артистична академия. На премиерата на книгата тя сподели:
...Продължавам да мисля за очилата на ослепелия и обруган Яворов... Бездарието срещу Поета. Злобата на бакалския манталитет, за който всичко е само сбор от числа, срещу Поета. Еснафите срещу Поета. Графоманите срещу Поета. Зрящите невиждащи... срещу Поета. А помежду им – само едни очила.
Тази литературна вечер отново ми върна вълнението, с което през лятото се докоснах до очилата на Яворов в Къщата-музей на поета в Чирпан. Тогава се родиха думи, които посветих на Тодор Иванов, директора на музея – заради неговата посветеност на паметта за Яворов...
ОЧИЛА ЗА ДАЛЕЧНО ГЛЕДАНЕ
На Тодор Иванов
На 8 юни 2017 г.
директорът на Музея „Яворов”
в Чирпан Тодор Иванов ми разреши
за минутка да взема в ръце новото
дарение – последните очила на Поета.
В късогледия делничен ден
стъпва бавно слепият Яворов.
Тротоарът му в мене прогледна
с луда болка в гърдите отляво.
Тротоарът му е изкачване
към върха на страдална България.
Тези страници губят се в здрача,
в постоянния здрач догарят.
Той не вижда. Смутен се препъва
в разпиляната купчина въглища.
Ситен дъжд тънки жици опъва
сред съдбовните сплетени възли.
Трополи по паважа файтонът
с вездесъщите вечни велможи.
И тогава, и днес – безподобни.
И тогава, и днес – невъзможни.
Взрени в пъпа си, късогледи,
като нищо, ще сгазят Поета!
Ходещ връх. Планина. Последната
планина от трагични куплети…
Днес треперя над очилата му.
Над музея прелитат гарвани…
Не ръцете, очите ми пламват,
от невидим огън изгаряни.
Елка Няголова
„Шест грама“, 2017
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg