Конвенцията на ООН за правата на детето и международната общност разпознават особената уязвимост на децата и това е отразено в общия подход на организацията за правосъдието за деца. Основната цел на Конвенцията е да се гарантира, че децата имат достъп до правосъдието и правосъдните системи осигуряват условия за тяхната защита и подкрепа: всяко дете да има на разположение навременни и ефективните правни средства за защита, когато правата му са нарушени; всяко дете да получи информация за правата си като участник в правна процедура по начин, подходящ за възрастта и развитието му; всяко дете да бъде изслушано във всяка процедура, която засяга живота и благосъстоянието му; всяко дете да бъде подкрепено и придружено от обучени професионалисти. Конвенцията бе ратифицирана в Германия около 1992 г. Като цяло, немските закони засягат децата, живеещи в Германия, независимо от тяхното гражданство или това на родителите. Интересното е, че в случай на развод, двамата родители продължават да имат попечителство над своето дете. По този начин се спестява явяването на детето пред съда. Единият родител ще загуби родителските си права, ако другият подаде молба за това. В такъв случай съдът имат предвид първо, дали отнемането на родителските права ще е в интерес на детето. Второ, при кой от двамата детето ще се чувства най-спокойно. Съдът има в предвид предпочитанията му, ако е над определена възраст.
Айсату Диало и Филип Филипов се запознават през 2004 г. в Африка, по време на служебно пътуване на Филипов. След двумесечно приятелство те сключват брак. Дъщеря им Фатима е родена през 2008 г. Каква е съдбата на детето и какво се случва с 10-годишното момиченце след смъртта на баща му ще разберете в предаването от разговора ми с адвокат Даниела Никифорова, председател на Дисциплинарен състав към Дисциплинарен съд в Софийска адвокатска колегия, която е била настойник на детето.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg