22 февруари 1928 година е знаменателна дата в историята на нашето професионално музикално-сценично изкуство - тогава се е състоял първият балетен спектакъл на сцената на Софийската опера - балетът на Лео Делиб „Копелия“.
Тази дата се смята за рожден ден на българския балетен театър. Дотогава балетните изяви в операта са били на любителско ниво - нямало е постоянна балетна трупа и чак през 20-те години на ХХ век се появяват балетни школи, а благодарение на пребиваващите у нас руски балерини след Октомврийската революция публиката се запознава с това изкуство. Но тласъкът на идеята да се създаде балетна трупа у нас идва от двама българи, дошли от чужбина - добре подготвени, с престижни участия в Европа. Това са Надя Винарова и Анастас Петров.
Примабалерината Надя Винарова е била солистка на оперите в Берлин и Виена, а Анастас Петров е ученик на известната балетна педагожка Евгения Едуардова и на балетмайстора на Берлинската опера Макс Терпис и няколко години е солист на балета на Берлинската опера. На върха на славата си, Петров се завръща в България с идеята да създаде балетен театър и у нас . Преживява всички затруднения и унижения, но постига своето - събира малка трупа от 23-ма танцьори и поставя балета „Копелия" от Делиб.
В Златния фонд на БНР са запазени спомени на две участнички в този знаменателен спектакъл - Надя Винарова в запис от 1978 година и Нина Кираджиева, която разказва спомените си през 1990 година и те са запазени в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg