Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обединени в изкуството – литература, музика, кино

От 28 февруари в Сити Марк Арт Център в София започва артпроектът „Обединени в изкуството – литература, музика, кино“.
Проектът е синтез на съвременна литература, музика и кино. Предстоят шест вечери през месеците от февруари до юни с вход свободен. Участват изтъкнати български и чуждестранни имена от трите изкуства. Събитията се реализират с финансовата подкрепа на програма „Културна програма за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 г.” на Национален фонд „Култура“.

Проектът предвижда от 28 февруари до 6 юни популярни български музиканти, автори и актьори да представят на публиката нови имена в различните жанрове. Такъв подход не само очертава мястото на България в Европа, но и представя в развитие постиженията, таланта, новаторските търсения и творчески идеи на българските артисти - писатели, актьори, режисьори и музиканти в сътрудничество и диалог с колегите им от Европа. Последното ще се постигне чрез творческото съучастие на представители на партньорските на България държави в така нареченото „трио“ (с Естония и Австрия), както и на страните, чието председателство на ЕС непосредствено предстои: Румъния, Финландия, Хърватска и Германия.
В проекта на Сити Марк Арт Център са привлечени утвърдени автори като писателите Ани Илков, Ина Вълчанова, Емил Андреев, Теодора Димова, Алек Попов, Захари Карабашлиев. Сред актьорите в проекта участват студенти от класовете на Леонид Йовчев и Ани Васева. На музикалния подиум свои ученици представят проф. Венцеслав Николов, гл.ас.д-р Ангел Заберски - син, гл.ас.д-р Илиян Парасков, проф. Христо Йоцов, Рашко Младенов и Константин Цеков, Михаил Йосифов, Етиен Леви. Кинокритици-модератори ще бъдат Деян Статулов, Катерина Ламбринова, Петя Александрова, Геновева Димитрова, Тонислав Христов, Ирина Канушева.

Всяка вечер ще бъде разделена на три модула: „Музикални уравнения“, „Литературни вечери“ и Кино „Европа“. Началото е винаги в 19 часа.

Първото издание на 28 февруари е вечер на Естония. В „Музикални уравнения“ професор Венцеслав Николов и Камерен ансамбъл „Силуети“ ще представят произведения на Арво Пярт, Моцарт, Шуберт, Жан Бариер, Габриел Форе, Панчо Владигеров и Барток. „Литературни вечери“ в своето първо издание ще срещне с публиката Ина Вълчанова и младата авторка Нели Станева. Очаквайте кино „Европа“ в същата вечер с прожекцията на късометражните филми от Естония и България: „Манивалд“, „Празно“, Май“, „Олга“, „Коледа“ и „На червено“. Модератор на филмовата вечер на 28 февруари ще бъде кинокритикът Ирина Канушева.
Програмата, имената на участниците и произведенията за всяка от следващите вечери до 6 юни на проекта „Обединени в изкуството“ можете да откриете в Сити Марк Арт Център (бивше кино „Левски“).


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41