Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митологични образи - Одисей хитроумният

Понеделник, 12 март, от 17.30 часа

БНР Новини
Одисей и сирените - изображение върху старогръцка ваза

Одисей е сред най-популярните Омирови герои. Един от най-активните и атрактивни участници в Троянската война, създателят на легендарния Троянски кон. Той преминава през безбройни приключения - в рамките на 10-годишната война и последвалите още 10 мъчителни години на път за родната Итака. Приключения, които спират дъха, подобно на всеки съвременен екшън.
Като почти всички антични херои, Одисей не е еднозначен образ. Той не е пламенният самопожертвователен герой, защитник на слабите и пр. Характерът му е изтъкан от противоречия: в началото на войната се опитва да се измъкне, преструвайки се на луд, по-нататък се хвърля в най-опасни премеждия, воден от нескончаемо любопитство, печели опасни битки с врагове и богове с безразсъдна храброст, но главно с хитрост.
Неоромантикът Николас Моу го е усетил в симфоничните си творби като романтичен герой, заобиколен от стихии, но и от слънце; за бароковия майстор Йохан Агрикола Одисей е хитрецът, открил в укритието му героя Ахил; в операта на Монтеверди "Завръщането на Одисей в родината" най-вълнуваща е финалната част на 20-годишния път на хероя. Същевременно, следвайки един по-скоро ренесансов модел, близък до античния оригинал, Монтеверди е акцентирал върху идеята, че човекът е крехка играчка на трите съдбовни сили: Време, Съдба, Любов.
В предаването звучат фрагменти от творби на тримата автори.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10