В рубриката „Запазена марка Радиотеатър” ви предлагаме пет съвременни български пиеси на изтъкнати и утвърдени автори.
Понеделник, 19 март – „Жарава” на Димитър Кабаков. Пресъздава талантливо трагичната участ на обикновения човек по време на едно от най-уродливите явления на тоталитарния режим – така наречения „възродителен” процес. С участието на Петя Силянова и Лилия Маравиля.
Вторник, 20 март – „Зелено” от Димитър Атанасов. Нежна приказка за възрастни, в която се разказва за стадо коне, за техния живот, любов и смърт, които символизират вечния човешки стремеж към безсмъртие, споделеност и обич.
Сряда, 21 март – „Древна трагедия” от Константин Павлов. Тя ни отвежда в непредсказуемия, гротесков и абсурден свят на поета, от който всеки излиза поразен или обнадежден – според собствената си настройка към света.
Четвъртък, 22 март ще чуем пиесата на Георги Господинов „Ди Джей” – една пиеса лайт, както самият автор я назовава, в която ще става дума за тютюна, музиката, любовта, пристрастията ни към тях. Режисьор е Явор Гърдев.
Петък, 23 март – пиесата на Пламен Дойнов „Жана и Александър или Дон Жуан в старческия дом” – един модерен прочит на вечната тема за любовта, която се случва по всяко време на всяка точка от земята, независимо от възрастта на участниците в нея.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg