През 2018 г. България посреща Деня на космонавтиката и авиацията като асоцииран член на Европейската космическа агенция, но и с неясни перспективи за научното й бъдеще като космическа сила.
30 години след успешното провеждане на научната програма „Шипка“, в рамките на която вторият български космонавт Александър Александров изпълнява на борда на орбиталната станция „Мир“ 10-дневна космическа мисия, в студиото на „Нашият ден“ разговаряме с един от участниците и водещи учени в програмата – доц. д-р Лъчезар Филипов от Института за космически изследвания и технологии при БАН.
Какви са достиженията на научната програма „Шипка“, които се прилагат и днес на борда на Международната космическа станция или за определяне на бързината на реакциите и професионалната пригодност на летци, шофьори, оператори в рискови обекти? Как отговорят резултатите от същата програма на ключови въпроси за съня и психологическото състояние на човека в Космоса, които се оказват на дневен ред именно днес? Доколко съвременните космически мисии, контролирани от частни инициативи, са опасни с приложението си? Кога космическото право влиза в действие за човека и къде се преплитат геополитиката и обществените ценности на Земята при овладяването на космическото пространство? Отговора на тези и други въпроси можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
"Грийнпийс" – България представя идеята за морски резерват "Маслен нос" в Приморско. Природозащитната организацията проведе среща с рибарски дружества, представители на Община Приморско и туристическия бизнес от Созопол, Приморско, Китен и Царево. Във връзка с дейностите, подпомагащи опазването на морето, от природозащитната организация..
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg