Правната комисия в Народното събрание прие на първо четене законовите промени, с които се ограничава възможността за съдебно обжалване на обществените поръчки. Законопроектът на ГЕРБ беше подкрепен от „Обединени патриоти“, ДПС и партия „Воля“. От БСП се въздържаха.
Според водещия вносител - Данаил Кирилов, целта е да се спрат злоупотребите в процедурата по обжалване, които забавят важни за обществото инфраструктурни проекти и често водят до изнудване между конкурентите в обществените поръчки.
Промените в Закона за обществените поръчки ще задължат жалбоподателите да доказват, че могат да бъдат реален изпълнител на поръчката. В случай на неоснователно обжалване виновното лице ще носи отговорност за причинени вреди.
Обществените поръчки са една от сферите, в които управляващите искаха затягане на съдебния контрол.
Премиерът Бойко Борисов многократно призоваваше за дебат за промени в закона, които да доведат до спиране на безкрайните обжалвания. Той дори изрази мнение, че държавата е саботирана заради злоумишлено обжалване на различни търгове.
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg