За 24 май сред отличените с най-високата награда на Министерството на културата "Златен век" - огърлие беше и диригентът акад. Валентин Бобевски. Макар и на осемдесет години (на 19 май с юбилеен концерт отбеляза своята годишнина с концерт в зала "България"), той казва че е млад и има още какво да даде на българската култура:
Тази голяма награда за мен наистина е един нов стимул за работа. Бих казал, че не усещам тези 80 години. Чувствам се, както съм се чувствал винаги - работи ми се. Аз благодаря на Българското национално радио, че през 1976 година ме представи за престижния хоров конкурс на Би Би Си и аз спечелих, за моя радост и радост на цяла България, първа награда - златен медал и преходна купа. Много топло отношение имат всички редактори в радиото към мен, благословен съм да имам приятели в Българското национално радио.
Акад. Бобевски сподели още, че празникът 24 май е неговата голяма слабост, а "Върви народе възродени" е "великата българска песен".
Акад. Валентин Бобевски е завършил специалността дирижиране в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” при проф. Георги Димитров и доц. Любен Лилков. Преподавал е в Държавната академия "Ференц Лист" в Будапеща. Специализирал е в Хумболтовия университет в Берлин. Носител е на наградата "Бела Барток" и на първи награди от конкурси в Италия, Унгария, Германия, Гърция, Полша, Великобритания, Куба.
Главен диригент на хоровете "Гусла" (от 33 години), "България" (от 27 години) и "Св. София" (от 46 години) . Бил е председател на Българския хоров съюз, председател на международния фестивал за православна музика "Хвалите Господа", композитор на хорова и театрална музика, член на журита, ръководител на курсове.
През 1992 г. е номиниран за "Мъж на годината" от Кембриджкия биографичен център, а през 1994 г. е включен в XVI издание на Световната енциклопедия на Кембридж "Кой кой е".
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg