Три милиона лева са отделени за археологически проучвания по трасето на бъдещия газопровод Гърция - България. Обявена е обществена поръчка от компанията, която ще строи новия интерконектор. Това се налага, за да може тя да получи експертна помощ за опазване на обектите. Проучвания ще се извършат и на територията на област Кърджали, от където ще премине част от 160-километровия газопровод.
За проучване са набелязани археологически обекти, сред които праисторически и антични селища, могилни некрополи, крепости. Техният брой по цялото трасе на газопровода е 65. В област Кърджали се открояват няколко интересни паметници от Праисторията до Средновековието. Жарин Величков, главен експерт в Националния институт за недвижимо културно наследство:
"От праисторическата селищна могила край Седлари през Върхари, едно праисторическо селище от неолита, което представлява работилница за изработка на скъпоценни и полускъпоценни камъни, и се стигне до крепости и светилища, които газопроводът заобикаля, защото се намират на високите хълмисти части на Източните Родопи."
Един от обектите, през които ще премине газопроводът, е антично селище на границата между областите Кърджали и Хасково.
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg