Всички нежелани от общините язовири ще се управляват от ново държавно предприятие, решиха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за водите.
Местните власти ще имат тримесечен срок да решат дали да прехвърлят собствеността на язовирите или ще продължат да ги стопанисват.
С окончателните промени в закона, язовирите ще се категоризират на "малки" и "големи", и "опасни" и "рискови". От това ще зависи честотата на проверките им и изискванията към експертния персонал за тяхната поддръжката.
Ново държавно предприятие ще поеме собствеността на язовирите, които се прехвърлят от общините. То ще се ръководи от 8-членен управителен съвет, председателстван от министъра на икономиката. С измененията се създава и специализирано търговско предприятие, което се ангажира с ремонта и поддръжката на прехвърлените безвъзмездно язовири на държавата. Търговското дружество ще е към Министерство на икономиката, като целта му е то да поеме буферния период до прехвърлянето на собствеността.
Целта на промените в Закона за водите е да се гарантира безопасността на населените места, в близост до язовири.
В страната има малко над 6 000 язовира, над 4 500 от тях са общински.
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg