Поставихме си четири основни приоритета и постигнахме успехи и напредък по всички от тях. Това каза премиерът Бойко Борисов при представянето на резултатите от Българското председателство на Съвета на Европейския съюз пред Европейския парламент в Страсбург.
Като най-голям успех на Българското европредседателство премиерът посочи вмъкването в дневния ред на ЕС темата за европейската перспектива на страните от Западните Балкани:
„Заложихме на това, защото разбираме присъединяването ни към ЕС като условие на по-доброто развитие и сигурността на цяла Европа. Не може да има мир и просперитет на континента докато цяла Европа не бъде обединена“.
Срещата на върха в София на 17 май помогна на Атина и Скопие да разрешат спора за името, констатира Борисов и добави:
„Това е исторически момент и постижение, с което всички трябва да се гордеем. Следващата голяма стъпка беше миналата седмица, когато Съветът взе решение кога и как ще започнат преговорите за присъединяване на Република Македония и Албания. Разбира се, споразумението за добросъседство между България и Македония, което даде старта и отворихме темата“.
Премиерът отчете, че са постигнати 41 споразумения с ЕП от 105, които са били наследени.
"След своето европредседателство България ще продължи да работи за членоството си в Шегненското пространство и еврозоната", заяви още премиерът Бойко Борисов.
На брифинг след изслушването в Европейския парламент премиерът Борисов заяви, че страната се е справила "прекрасно" с европредседателството:
Бойко Борисов коментира и изказването на президента Румен Радев, че похвалите и благодарностите към България след европредседателството са стандартна процедура:
"Пожелавам и на него, ако го е казал, стандарти комплименти да получават всички. Може би ние имаме ниски стандарти и се постарахме. В Европейския парламент всички ни казват, че сме се справили отлично. Пак казвам - за него е отлично. За всеки българин е отлично".
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg