„Анатемосайте ме. Ама няма да подкрепя Босия. Не може да си застрашаваш живота. Каузата на Босия касае живота, не смъртта. Ама той се бил жертвал за мене? Не, мерси. Животът е най-висша ценност – пред законността, пред антикорупцията, пред всичко останало.“
Апостол Апостолов
„Буквално всеки от нас може да бъде прегазен на пътя от шофьор, който си е купил книжката благодарение на безнаказаната корупция в транспортното министерство. Протестът и гладната стачка на Николай Колев-Босия насочват вниманието само към един от многото огромни социални и морални проблеми в България. Но животът на хиляди български граждани по пътищата не е абстрактна величина, нито дреболия. Босия прави тази жертва, за да събуди обществеността и да бъде чут, когато казва, че блокираните и корумпирани институции са безобразие, което не трябва да приемаме за даденост и срещу което трябва активно и обединено да се борим. Крайната цел на Босия е създаването на обединено гражданско общество. Нека подкрепим каузата на Николай Колев-Босия чрез създаването на многобройни видео клипчета-обръщения към Босия, в които да му покажем, че много хора разбират добре неговата нетърпимост към безобразията на властта. По този начин ще адресираме и обществеността с призив за обединени действия срещу неработещите институции.“
Даниела Горчева
Противопоставянето на позиции и създадената от протеста чрез гладуване на Николай Колев-Босия гражданска енергия откриха един разговор, който вероятно ще ни доведе до представата за това коя е темата, която би обединила повече хора в посока на промяна на модела, в който живеем.
В „Нашият ден“ говорим с общественика и историк Кирил Чуканов, за да разберем дали темата „корупция в автомобилната администрация“ има достатъчна тежест, за да доведе до изпълняване на искания като оставка на транспортния министър и „разтурване“, както се изразява Босия, на Народното събрание. За да разберем защо две от властите, изпълнителната и законодателната, са въвлечени едновременно в подобно искане, и дали то демонстрира, неказвайки го, че разделение на властите в страната ни на практика няма. За да разберем защо се наложи една гладна стачка да предизвика институционална реакция след наличието на сигнали, подавани от години.
И защото се питаме следното: ако една гладна стачка не може да доведе до промяна и създаване на програмно правителство, има ли кауза в този момент от 2018 година, която би могла да обедини достатъчно хора с подобни искания, и какъв е начинът да победиш онова, което не е такова, каквото трябва.
Повече чуйте в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg