Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се вречеш в любов и вярност на магично място по магично време

БНР Новини
3
Възстановка на българска сватба – доц. д-р Веселка Тончева и Никифор Галев.
Снимка: възрожденски комплекс „Косовските къщи“

Наближат ли дни, като 8, 18, 28 август 2018 г., както и други подобни комбинации между дните на месеците и годината, броят на желаещите да се врекат в любов и вярност нараства. Това забелязват по цял свят служителите от домовете за радостни обреди, сватбените агенции, фотографите, които трябва да увековечат паметното събитие. Стара истина е, че любовта е лудост, но във времето на цифровизацията тя добива интересни измерения. Уж сме реалисти, а малко магична намеса за щастие като че ли никому не вреди. Към избора на магични числа, за всеки случай, младоженците напоследък все по-често прибавят и магично място. Може да е традиционно село, скътано някъде далеч от шумния модерен град. Може да е и необичайна панорама – пещера, скален манастир, морски плаж, полет с балон, хеликоптер или даже венчавка с парашут. Но да е различно, запомнящо се. Да им тръгне на младите с красиви и вълнуващи емоции, които да продължат през годините.
Село Косово
В родопското село Косово постоянните жители се броят на пръсти. Но дойде ли сватбарското време, селото сякаш се превръща в многоезичен център на младоженци и гости от близо и далеч. С какво още ги привлича този кът на България? Как силата на традицията слага отпечатък върху любовните обети на влюбените? – Да пазят дълго топлината един към друг в сърцата си, да устояват при трудностите, да преодоляват заедно препятствията по пътя, да се радват на деца, внуци и правнуци. За духа на старинната сватба и за посоките на сватбения туризъм разказва Александра Георгиева. Предизвикателствата на настоящето и смисъла на ритуалите коментира Саша Габровска, дългогодишен директор на Столичния дом за радостни обреди.


Снимките са предоставени от възрожденски комплекс „Косовските къщи“ и агенция „Вричане – Българската традиционна сватба“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27