Наближат ли дни, като 8, 18, 28 август 2018 г., както и други подобни комбинации между дните на месеците и годината, броят на желаещите да се врекат в любов и вярност нараства. Това забелязват по цял свят служителите от домовете за радостни обреди, сватбените агенции, фотографите, които трябва да увековечат паметното събитие. Стара истина е, че любовта е лудост, но във времето на цифровизацията тя добива интересни измерения. Уж сме реалисти, а малко магична намеса за щастие като че ли никому не вреди. Към избора на магични числа, за всеки случай, младоженците напоследък все по-често прибавят и магично място. Може да е традиционно село, скътано някъде далеч от шумния модерен град. Може да е и необичайна панорама – пещера, скален манастир, морски плаж, полет с балон, хеликоптер или даже венчавка с парашут. Но да е различно, запомнящо се. Да им тръгне на младите с красиви и вълнуващи емоции, които да продължат през годините.
В родопското село Косово постоянните жители се броят на пръсти. Но дойде ли сватбарското време, селото сякаш се превръща в многоезичен център на младоженци и гости от близо и далеч. С какво още ги привлича този кът на България? Как силата на традицията слага отпечатък върху любовните обети на влюбените? – Да пазят дълго топлината един към друг в сърцата си, да устояват при трудностите, да преодоляват заедно препятствията по пътя, да се радват на деца, внуци и правнуци. За духа на старинната сватба и за посоките на сватбения туризъм разказва Александра Георгиева. Предизвикателствата на настоящето и смисъла на ритуалите коментира Саша Габровска, дългогодишен директор на Столичния дом за радостни обреди.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg