По разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров започва проверка на Комисията за финансов надзор заради прекратяването на дейността на българския клон на застрахователната компания „Олимпик“.
Проверката ще установява как Комисията е осъществявала държавния застрахователен надзор над дружеството, от фалита на което пострадаха над 200 000 души, и как е действал по отношение на конкретния застраховател ресорният ѝ заместник-председател и ръководител на управление „Застрахователен надзор“ – в случая – Ралица Агайн.
Ще се проверява спазването на изискванията на закона за започване на дейността на клона на ЗК „Олимпик“ в България, изпълнението на правомощията от страна на надзорните органи по Кодекса за застраховането и Закона за Комисията за финансов надзор, както и упражняването на текущ надзор, включително след издадената забрана „Олимпик“ да сключва нови договори и да удължава срока на досегашните“, уточняват от прокуратурата, както и че определеният върховен прокурор е възложил проверката да се прави от ДАНС.
Междувременно неколцина протестиращи пред Комисията за финансов надзор поискаха ръководството ѝ да подаде оставка заради това, че не е упражнило надзор над фалиралото кипърско застрахователно дружество. Организаторите отдадоха слабото присъствие на търпимостта сред обществото и работния ден.
„Кипърският национален фонд би трябвало да ни плати обезщетение, когато обаче мине процедурата им по несъстоятелност, което може да се забави с месеци“, заявиха те.
Правителството посочи като виновник за кризата със застрахователната компания "Олимпик" заместник-председателя на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн. Финансовият министър Владислав Горанов обяви, че ще поиска от Народното събрание да..
Народното събрание ще се събере утре извънредно. От БСП поискаха това заради проблемите с Търговския регистър и фалита на застрахователното дружество "Олимпик". Председателят на парламента Цвета Караянчева насрочи заседанието, след като БСП..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg