Единствената православна, българска, желязна църква „Свети Стефан“ в Истанбул отбелязва своята 120-а годишнина. По случай юбилея беше проведена международна научна конференция и тържествено беше открита учебната година на българското неделно училище.
В научния форум участваха учени от СУ „Св. Климент Охридски“ и Института за балканистика на БАН, Христо Копано от общността на цариградските българи, турски архитекти и изследователи, включително г-жа Фикрие Булунмаз - ръководител на последната мащабна реставрация на храма. Два от изнесените доклади бяха посветени на фигурите на спомоществувателя Стефан Богороди, дарил парцела, върху който е изграден храмът, и българския духовен водач Екзарх Йосиф.
Доц. Благовеста Иванова от Висшето строително училище „Любен Каравелов“, която е автор на книга за църквата, изтъкна стремежа навремето на българската държава да ангажира при изграждането ѝ някои от най-известните тогава архитекти и инженери. Стойността на Желязната църква е била 1 млн. златни франка.
Д-р Боряна Бужашка от УНИБИТ обясни: „Първостроителите на църквата още тогава, при първите решения, които са вземали за създаването на българската църковна община са си задавали въпроса какъв трябва да бъде статутът на българската църква - екзархийска, на цариградските българи или да бъде всенародна, българска църква. В голямата си част делегатите, които са присъствали, се обединяват около чл. 98 на екзархийския устав, който казва „изгражда се българска народна църква в Цариград“.
Утре старозагорският митрополит Киприан ще отслужи тържествена литургия в уникалния храм, а след това в двора на „Св. Стефан“ ще бъде открит бюст-паметник на Стефан Богороди.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg