Слаба активност на двудневния референдум в Румъния за промяна на конституционната дефиниция на семейството, според която формулировката „брак между двама съпрузи“ да бъде заменена с „брак между мъж и жена“. В ранния следобед са гласували около 12 процента от имащите право на глас 19 милиона избиратели.
В първия ден от референдума, гласувалите бяха едва 6 на сто, за да бъдат признати резултатите за валидни, трябва да гласуват най-малко 30 процента, от имащите право на глас.
Главата на Румънската православна църква Патриарх Даниел призова вярващите да гласуват. “Тези, които още не сте отишли да гласувате, ви молим да отидете, за да не стане твърде късно“, заявил патриархът.
В Румъния еднополовите бракове не са разрешени, в края на септември Конституционният съд на страната постанови, че гей двойките трябва да имат същите семейни права, както и хетеросексуалните. Решението бе по дело, заведено от двойка между румънец и американец, които поискаха властите да признаят брака им, регистриран в Белгия, така че американецът да може да се премести в Румъния със съпруга си.
Конституционният съд основа позицията си на решение на съда на ЕС от юни. До допитването се стигна, след като неправителствената организация “Коалиция за семейството“ събра 3 милиона подписа в подкрепа на промяната на конституционната дефиниция.
След като Румънският сенат разреши провеждането на референдума, правозащитни организации внесоха жалба срещу него. Конституционният съд, който на свой ред се произнесе, че допитването може да се състои.
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg