В Националния археологически институт с музей при БАН е подредена постерната изложба „Гърция – България: Културни мостове за напредък и развитие“. Тя отразява част от богатата съвместна работа в културната и научната област на двустранното сътрудничество, при археологическите проучвания от двете страни на границата. Изложбата може да бъде видяна в НАИМ при БАН до 28 октомври 2018 г. Колко са тематичните раздели? И кои обекти са включени в изложбата? Археологът Камен Бояджиев е пряко ангажиран с разкопките и проучването на селищна могила Юнаците, Пазарджишко.
Изложбата представлява интерес както за учените, така и за широката публика, която вече с подчертана съпричастност и изградено позитивно отношение приема археологическите открития. Пореден пример бе силната обществена реакция в подкрепа да бъде запазено древното селище, разкрито при изграждането на АМ „Струма“ при Покровник, Благоевградско. Министерство на културата взе решение за съхраняване на основните ценности и за опазване на археологическите разкопки там. Експерти на Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ ще определят границите и режима на обекта, с цел да бъдат продължени археологическите проучвания. След публични консултации ще бъде приет и проект за дългосрочна социализация на обекта, за да бъде посещаван от любознателните туристи. Повече подробности за изложбата в НАИМ при БАН можете да научите в звуковия файл от гл. ас. д-р Камен Бояджиев.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg