В Националния археологически институт с музей при БАН е подредена постерната изложба „Гърция – България: Културни мостове за напредък и развитие“. Тя отразява част от богатата съвместна работа в културната и научната област на двустранното сътрудничество, при археологическите проучвания от двете страни на границата. Изложбата може да бъде видяна в НАИМ при БАН до 28 октомври 2018 г. Колко са тематичните раздели? И кои обекти са включени в изложбата? Археологът Камен Бояджиев е пряко ангажиран с разкопките и проучването на селищна могила Юнаците, Пазарджишко.
Изложбата представлява интерес както за учените, така и за широката публика, която вече с подчертана съпричастност и изградено позитивно отношение приема археологическите открития. Пореден пример бе силната обществена реакция в подкрепа да бъде запазено древното селище, разкрито при изграждането на АМ „Струма“ при Покровник, Благоевградско. Министерство на културата взе решение за съхраняване на основните ценности и за опазване на археологическите разкопки там. Експерти на Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ ще определят границите и режима на обекта, с цел да бъдат продължени археологическите проучвания. След публични консултации ще бъде приет и проект за дългосрочна социализация на обекта, за да бъде посещаван от любознателните туристи. Повече подробности за изложбата в НАИМ при БАН можете да научите в звуковия файл от гл. ас. д-р Камен Бояджиев.
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята, завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg