Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на психичното здраве: болката да си здрав

Снимка: архив
Изразителната и малко позабравена българска дума „изцеление“ произхожда от корена „цял“ и всъщност означава да постигнеш цялост. В деня на психичното здраве 10 октомври потърсихме д-р Владимир Сотиров, който пред микрофона на програма „Христо Ботев“ също откри връзката между това да бъдеш цялостна личност, приемаща всички аспекти на живота, включително и страданието, и това да си здрав.

За сакралността на вътрешните ни преживявания, за уязвимостта ни в желанието да ги споделяме с другите, за риска да отхвърлиш сигурността и уюта на всеобщото лицемерие и да дадеш шанс на собствената си автентичност – за всичко това ни кара да се замислим д-р Сотиров по-нататък. Говори също за потребността от повече знание в обществото ни за сложността на човешката природа и за същността на психичното.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51
Никол, Неда, Лияна Панделиева, Верен и Розита

Тийнейджърът в мен: Лияна Панделиева

Журналистката Лияна Панделиева става популярна едва 19-годишна като "детето на демокрацията" и за нашите родители името ѝ е култ! Животът ѝ и днес продължава да ярък и краен, острият ѝ език не е спестен дори в постовете ѝ във Фейсбук. Тя е фотограф, писател, ПР, вечните ѝ пътешествия са пословични, компетентна е по въпросите на българския..

публикувано на 18.02.25 в 12:50