Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години от рождението на Иван Маринов

БНР Новини
Саможертвата на Иван Сусанин, картина на Константин Маковски

СнимкаИван Маринов - диригентът, композиторът, педагогът, човекът! На 17 октомври той щеше да навърши 90 години, на него посвещаваме съботната вечер. По подобие на емблематичните имена в българската култура и Иван Маринов оставя след себе си многобройни записи на симфонични и оперни творби, спомени от срещи с велики личности от световния музикален и културен живот, от контакти с прочути изпълнители, както и със студенти – бъдещи звезди. Един от неговите ученици - Левон Манукян, споделя в интервю за БНР: „Много знаеше, много можеше и имаше желязната психика… Разговорите и споровете с него, които продължаваха по 7-8 часа, ме научиха на много неща – на психология към оркестър, на поведение, на издръжливост…“
Иван Маринов създава своя музика, но и застава начело на много оркестри у нас и в чужбина. Голяма част от живота си той посвещава на Нейно височество Операта - и в това може би няма нищо чудно, като се има предвид че майката на диригента е прочутата българска певица Цветана Дякович.

В предаването ще чуем един от най-добрите записи, реализирани под палката на Иван Маринов – операта „Иван Сусанин (Живот за царя)” на Михаил Глинка.
(Съдържание на операта)

Дълго време Михаил Глинка иска да напише опера и едва след завръщането си в Петербург след обучение в Берлин събира сили да пристъпи към осъществяването на своя замисъл. Известният руски поет В. А. Жуковски му дава идеята за саможертвата на селянина Иван Сусанин и предлага да напише либретото. Ръководството на Мариинския оперен театър обаче препоръчва на Глинка приближения на двореца поет барон Георгий фон Розен (1800-1860). Така написано либретото не е с висока художествена стойност, но на пръв план изпъква подвигът на селянина герой. Глинка работи с въодушевление над операта си и я завършва в клавир през пролетта на 1836 г. Преди началото на репетициите получава нареждане от ръководството на театъра за промяна в заглавието и така оригиналното „Иван Сусанин“ е заменено с „Живот за царя“. Премиерата е на 9 декември същата година. Операта впечатлява прогресивно настроената интелигенция в Петербург. Но за дворянството това е „файтонджийска“ музика - няма как да се преглътне дързостта на благородника Глинка, който изкарва мужици като герои на сцената! Днес бихме казали, че с „Живот за царя“ започва нов етап в руската музика, а творбата е обичана не само от руската публика и е важна част в съвременния оперен репертоар. До Октомврийската революция „Иван Сусанин“ се играе като „Живот за царя“. По-късно съветският поет Сергей Городецки преработва основно либретото и в тази си редакция операта се изпълнява за пръв път в Болшой театър в Москва през 1939 г.

Изпълнителски състав:

Иван Сусанин, селянин от Домнино – Никола Гюзелев,бас
Антонида, негова дъщеря – Елена Стоянова, сопран
Ваня, 12-годишно момче, осиновено от Сусанин – Христина Ангелакова, мецосопран
Богдан Собинин, опълченец, годеник на Антонида – Румен Дойков, тенор
Руски воин – Николай Стоилов, бас
Полски пратеник – Ангел Петков, тенор
Сигизмунд III, полски крал – Димитър Станчев, бас

Хор и оркестър на БНР
Диригент – Иван Маринов

Слушайте "На опера в събота" от 20.00 ч. по програма "Христо Ботев" на БНР



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59

Doctor Rock Fest – фестивалът, който лекува душата

За трета година фестивалът Doctor Rock Fest на Античния форум "Августа Траяна" в Стара Загора ще обедини на сцената рок групи, в които свирят лекари . За единствения по рода си музикален фестивал у нас, който стартира тази вечер от 19 ч. – разказват проф. Христо Хинков и д-р Станимир Трошев. Проф. Хинков, психиатър и бивш министър..

публикувано на 28.06.24 в 09:59
Антон Раф в ролята на Идоменей

"Идоменей", опера в три действия от Волфганг Амадеус Моцарт

Либретото е от придворния залцбургски капелан Джанбатиста Вареско. Той преработва либрето на Антоан Данчет, създадено за едноименна музикална драма на Андре Кампра и представена през 1712 г. Световната премиера на операта на Моцарт е на 29 януари 1781 г. в Мюнхен в новия дворцов театър. Творбата е написана за дворцовия карнавал. В България операта е..

публикувано на 28.06.24 в 07:50