Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква здравна реформа ни е нужна, за да сме по-здрави?

Проф. д-р Григор Димитров
Снимка: bia-bg.com

Казват, че един от най-големите ни проблеми като общество е да определим каква цел искаме да постигнем, какъв път за развитие да изберем, към какво се стремим и как да го реализираме. По света определянето на посоката, формирането на държавни стратегии и политики често пъти се осъществява в големите университети, които предлагат решения и налагат тенденции. В последните седмици в страната ни не стихваха дискусиите около това каква здравна реформа ни е нужна, как да се разпределят парите за здравеопазване през следващата година, така че повечето предвидени средства да станат истинска гаранция за качествено здравеопазване. През изминалата седмица в новосъздадената Лаборатория за научно-приложни изследвания на ВУЗФ бе проведена кръгла маса за предизвикателствата пред  реформата в здравеопазването и техните решения. В срещата са участвали представители на трите страни в предложените модели за реформа в здравеопазването – държавата, болниците и застрахователите. За да ни представи предложените решения и коментираните „тесни места“ в тях поканихме в студиото на „Нашият ден“ проф. д-р Григор Димитров, преподавател във ВУЗФ, член на секцията по застраховане и осигуряване в Лабораторията за научно-приложни изследвания на ВУЗФ и на Надзорния съвет на НЗОК, бивш заместник-министър на здравеопазването, заместник-директор по икономическите въпроси на Военно-медицинска академия и други.
В студиото разговаряхме за това от какво зависи оздравяването на здравния сектор и каква здравна реформа ни е нужна, за да сме по-здрави. Проф. Димитров коментира различните гледни точки към двата варианта за здравна реформа у нас, предложени от Министерството на здравеопазването и дискутирани от участниците в кръглата маса. По телефона в разговора се включи и Бояна Атанасова, специалист дигитални комуникации в Кралската академия на фармацевтите в Шотландия, която ни разказа за техния здравен модел.

Повече от разговора в студиото можете да чуете от прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25