"Драматургията на Чехов е живопис върху стъкло, през което се виждат безкрайно далечни перспективи."
Леонид Андреев
Те са три сестри, които се опитват да стигнат до своята Обетована земя. Но дори не успяват да тръгнат натам. В тази пиеса Чехов нарича мечтата им „Москва“. Но темата за провинциалност, еднообразност и безсмислие – едно вечно усещане, което пронизва интелигенцията във всички времена, е тема, която Чехов разработва и в разказите, и в пиесите си. Драматург, положил основите на руската и световната драма, в която няма отрицателни и положителни герои, нито главни и второстепенни персонажи. Има истински живот и хора, такива, каквито наистина са – сложни, многообразни, добри и лоши, всякакви. Драматургичното величие на Чехов е и в неизреченото, „подводното“ течение на човешкия живот. В пиесите му няма гръмки диалози или героични постъпки. Има повече премълчано, много неизказано. И човеци, които се опитват да осмислят живота си, зазидани в бездуховни тъмници.
Антон Павлович Чехов вълнува и е безкраен, неизчерпаем не само защото пиесите му са симфонии, построени по класически правила. Основното е, че той успява да стигне до най-дълбокия човешки глас, който дори да мълчи, пак крещи, за да разчупи рамката и да се въздигне.
Предлагаме ви да чуете радиоварианта на „Три сестри“ от 1980 г. с режисьор Юри Статков.
Участват артистите: Нина Стамова, Виолета Гиндева, Виолета Донева, Николай Бинев, Илия Раев, Илия Добрев, Вельо Горанов, Юрий Яковлев, Живко Гарванов, Искра Радева, Вера Караламбова, Александър Тончев, Стефан Димитриев, Елисавета Сотирова.Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg