Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една забележителна фамилия показва своето изкуство

БНР Новини
Мартин, Катя и Яна Петкови на откриването на изложбата.
Снимка: БГНЕС

В столичната галерия „Арте“ се откри изложба на фамилия Петкови, която събира произведения на три поколения от семейството – на Найден Петков (1918-1989), на сина му Мартин Петков, на дъщеря му Катя Петкова и на дъщерята на Мартин и внучка на Найден Петков – Яна Петкова. Със събитието се отбелязва и 100-годишнината от рождението на известния художник, който, освен с живопис, се е занимавал и със сценография и оформление на книгата.

Найден Петков е роден на 16 май 1918 г. в с. Джурово, Софийска област. Завършва живопис в Художествената академия при проф. Никола Ганушев. Първото си отличие печели за платното "Боят при Ниш" (1946) – от Министерството на отбраната. Между 1985 г. и 1987 г. е ректор на Националната художествената академия. Художник-постановчик е на игралните филми "Неспокоен път" (1955), "Гераците" (1958), "Непримиримите" (1964).

„Имам много малък визуален спомен за дядо си. Повечето спомени са от снимки, от филми, но реално цялото ми усещане за него е чрез неговите картини. Те ми носят едно голямо спокойствие, едно топло чувство и някак знам, че съм си вкъщи“, коментира за Найден Петков внучката му Яна, която завършва специалност Текстил в Националната художествена академия, но намира себе си в работата с ръчна хартия.

Интересното в настоящата експозиция в галерия „Арте“ е, че събира четири различни вида изкуство – Найден Петков е представен с живопис и рисунки, Мартин Петков с керамика, Катя Петкова с тъкан текстил и Яна Петкова с ръчна хартия.

„Всеки изявява, естествено, свое собствено пластическо кредо, но всички заедно свидетелстват недвусмислено за органичната естетическа спойка, която съществува помежду им“, пише за фамилията проф. Чавдар Попов и продължава:

„Когато е налице възприемчивост, талант и упорит, целенасочен труд, резултатите не закъсняват. Представените в експозицията творби са определено свидетелство за изключително важната, направо казано определяща роля на благоприятната семейна среда и на духовната атмосфера, която приживе, и след кончината на големия художник, продължава да изпълва дома на фамилия Петкови“.

Изложбата в галерия „Арте“ продължава до 10 декември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе книга с интервюта на Митко Новков "Младежката лига"

Най-новата книга на Митко Новков се нарича "Младежката лига" и се състои от 25 избрани интервюта. Те са проведени между 2014 и 2023 г. Нарича се така, защото авторът е избрал да разговаря с млади българи, които работят в областта на културата и са избрали да го правят у нас въпреки трудностите. Както пише в анотацията за книгата, "завладяващи..

публикувано на 01.05.25 в 15:43
Ю Хуа

Отзвук от срещата с Ю Хуа в София

Известният китайски писател Ю Хуа беше в България и участва в "Литературни срещи – София". Той е жив класик на китайската литература. Пише романи, разкази, есета. По романа му "Живи", издаден у нас в превод на Стефан Русинов, има филм, спечелил специална награда в Кан. В България излезе и книгата му с есета "Китай в десет думи", която не е..

публикувано на 01.05.25 в 14:35

"Волята на мнозина" – пресечните точки между фентъзи жанра и историческите романи

През април у нас излезе епичният фентъзи роман "Волята на мнозина", първа книга от поредицата "Йерархията", дело на австралийския писател Джеймс Айлингтън. Преводач на изданието е Паулина Мичева. Действието в книгата се развива в Катенската република, измислено общество с прилики със Златния век на Римската империя . В Катен от романа..

публикувано на 01.05.25 в 13:14

Село Чавдар чете: Един месец, посветен на българската литература

В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено вдъхновяваща инициатива: "Месецът на книгата" . Събитието се провежда ежегодно от 2019 г. насам – от 23 април до 24 май – и превръща селото в притегателен център за любителите на литературата. "Културата е..

обновено на 01.05.25 в 12:15

"Родиния" – пространство между реалността и илюзията

На днешния 1 май – Деня на труда – в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" по БНР, гост беше писателят Николай Терзийски , който разказа за своя роман "Родиния". Произведението, по думите на автора, е едновременно "книга пътуване" и "книга завръщане". То създава едно пространство, което едновременно е илюзионно и действително ,..

обновено на 01.05.25 в 11:05